Show Email
Subjektivní postřehy burana k Bělorusku
David Dvořák: V Bělorusku v žádném případě nejde o střed dobra se zlem nebo střet výspy demokracie a svobod s despotickým režimem. V Bělorusku je cca 80% průmyslu stále ve státním vlastnictví, tedy neodolatelné sousto k vyrabování a rozkradení, tedy pardon ... privatizaci.
"Subjektivní postřehy burana k Bělorusku
David Dvořák
28.8.2020 Komentáře Témata: Bělorusko 1847 slov
V Bělorusku v žádném případě nejde o střed dobra se zlem nebo střet výspy demokracie a svobod s despotickým režimem. Níže je pár mých postřehů a úvah, na základě kterých si to myslím a které nikomu nenutím.
Napřed, proč to není tak, jak je nám mainstreamem naléváno do hlavy - tedy proč v žádném případě nejde o starost o demokracii, svobodu a všeobecné blaho pro běloruský lid. Odpověď je dle mého prostá - pokud by šlo o tohle, pak by např. Saúdové a okolní obdobné režimy byly naprosto izolovány a kvičely by tak, že by to šlo slyšet až na Měsíci, ve Španělsku by nebyli političtí vězni a ve Francii by ""žluté vesty"" nedostávaly půl roku dennodenně řádně po tlamě. I poslední Lojza z Horní Dolní ovšem každý den vidí a viděl, že u kámošů schvalujeme, tolerujeme a podporujeme mnohem větší excesy, než aktuálně vytýkáme Lukašenkovi, který (pokud je mi známo) např. žádného odpůrce nerozřezal na kousky a následně nerozpustil v kyselině. Možná dokonce i jeho političtí odpůrci nedostávají 20 let ťurmy tak, jako ve Španělsku političtí předáci Katalánska. Dokonce jsem si jistý, že právo řídit automobil mají běloruské ženy mnohem déle, než u našich kámošů největších. Nebo třeba aktuální chování Erdogana v Turecku... Evidentně jde o něco jiného, zájmy obyčejných Bělorusů jsou loutkovodičům naprosto u zadele stejně jako zájmy obyčejných Francouzů, Katalánců nebo Saúdů. V tomto bodě si neodpustím malou ukázku typického projevu politika-křiváka. Cituji:
""Státy EU mají na rozdíl od Běloruska opravné prostředky např. v případech, kdy dojde k porušení lidských práv. V Bělorusku to ale neplatí a falšování výsledků voleb, k němuž prokazatelně došlo, dělá zvolení Alexandra Lukašenka prezidentem nelegitimním. Proto k němu nelze mlčet a nečinně přihlížet,"" odvětil Zdechovský.
Hmm, problém je v tom, že každý mohl zjistit, co obnáší ty ""opravné prostředky"" na straně výspy svobody a demokracie - ve Francii obušky, zábleskové granáty, slzný plyn a gumové projektily, které pár rebelů poslaly na věčnost, několika vystřelily oko nebo jinak zmrzačily. Ve Španělsku v podstatě to samé, jen zarámované dvacetiletými tresty pro politiky, kteří organizovali nejdemokratičtější projev v demokracii - referendum ... Na druhou stranu - za rozřezání a rozpuštění politického odpůrce přísný týdenní zákaz přeletu pro soukromý tryskáč nad územím EU plus veřejné ty! ty! ty! ... a šlo by pokračovat. Zkrátka typický projev politika-křiváka, který má voliče za debily.
O co tedy jde? Domnívám se, že je zde souhra faktorů. V Bělorusku je cca 80% průmyslu stále ve státním vlastnictví, tedy neodolatelné sousto k vyrabování a rozkradení, tedy pardon ... privatizaci, což by v důsledku znamenalo, že po této akci by v podstatě byla ""vyčištěna"" nemalá oblast pro odbyt západních přebytků všeho druhu a k dispozici velmi levná a závislá pracovní síla. Pak zde máme evidentní zájem vojenský - je to soused na zdroje bohatého Ruska, které se jich nechce dobrovolně vzdát, přičemž přes území Běloruska vedou jeho podstatné obchodní a energetické trasy. Generálové NATO, spolu s vedením Pentagonu, by jistě už všem dodatečně vysvětlili, že Rusko je třeba