Show Email
"V únoru 2025 oznámili čínští vědci průlomový objev, který by mohl zachraňovat životy při jaderném spadu."
Fact checking: článek s názvem „Přehled účinnosti a mechanismů tradiční čínské medicíny jako terapeutické možnosti pro poškození způsobené ionizujícím zářením“, skutečně vyšel, avšak řeší poškození tkání při RTG vyšetření a radioterapii.
https://www.frontiersin.org/journals/pharmacology/articles/10.3389/fphar.2021.617559/full
Microsoft News 26.2.2025 Je možné přežít jadernou válku©Getty Images V únoru 2025 oznámili čínští vědci průlomový objev, který by mohl zachraňovat životy při jaderném spadu. Výzkumníci z Guangzhou Institutes of Biomedicine and Health vyvinuli léčbu účinnou proti smrtícímu záření. Studie naznačují, že při jaderném konfliktu by více lidí zahynulo kvůli radioaktivnímu spadu než při samotných explozích. Tento objev by proto mohl výrazně zvýšit šance na přežití v případě nejhoršího scénáře.
-------------------------------
Zkrácený obsah článku:
Poškození ionizujícím zářením se týká akutního, opožděného nebo chronického poškození tkáně spojeného s ionizujícím zářením. Specifické nebo účinné terapeutické možnosti pro systémová poranění vyvolaná ionizujícím zářením nebyly vyvinuty. Studie ukázaly, že čínská bylinná medicína nebo čínský bylinný recept vykazují preventivní vlastnosti proti poškození zářením. Tyto léky inhibují poranění tkání a podporují hojení s velmi minimálními vedlejšími účinky. Tato studie shrnuje tradiční čínské bylinné léky a receptury s radiačními ochrannými účinky a také jejich mechanismy účinku. Získané informace budou vodítkem pro vývoj alternativních radioprotektivních látek…
Úvod
Ionizující záření má zásadní význam pro klinickou diagnostiku a léčbu. Je to účinná terapeutická strategie pro léčbu rakoviny. Přibližně 50 % pacientů s rakovinou je podáváno radioterapií k inhibici metastáz (Begg et al., 2011). Ionizující záření způsobuje seskupené poškození DNA a vede k trvalému poškození buněčných makromolekul oxidativním stresem (Shuryak, 2019). Radioterapie inhibuje metastázy indukcí poškození DNA. Způsobuje však nezamýšlené poškození normálních buněk zesílením dvouřetězcových zlomů DNA (DSB). Dvouřetězcové zlomy lze opravit dvěma hlavními cestami: nehomologním spojováním konců (NHEJ) a homologní rekombinací (HR). Dráha NHEJ se vyskytuje během fáze G0/G1, zatímco dráha opravy HR je aktivní pouze v pozdní fázi S a G2 (Shibata, 2017). Závažné genetické změny, jako jsou chromozomální delece a translokace v procesu opravy, mohou stimulovat tumorigenezi (Shrivastav et al., 2008; Gerelchuluun et al., 2015). Podle Vědeckého výboru OSN mezi účinky atomového záření patří mutace způsobené delecemi DNA (Sankaranarayanan a Wassom, 2005) a epigenetické přenosy, které ovlivňují generace (Horemans et al., 2019). Oxidační poškození po expozici ionizujícímu záření je zásadním důvodem utrpěných zranění (Einor et al., 2016). Přibližně 70 % poškození buněk radiací je nepřímo způsobeno disociací vody a reaktivními formami kyslíku (ROS). Volné radikály jsou spouštěčem stavu neustálého oxidačního stresu (Anuranjani a Bala, 2014). Zánět, imunita a další související signální dráhy se podílejí na regulaci buněčného poškození indukcí buněčné senescence, apoptózy a dalších buněčných osudů (Santivasi a Xia, 2014). Patologický proces je znázorněn na obrázku 1. Ferroptóza je nová forma buněčné smrti, která se podílí na patologickém poškození po ozáření (Lei et al., 2020). Existuje potřeba vývoje léků, které inhibují nebo opravují patologická poškození spojená s radiací.