Show Email
- Příloha dosud nebyla synchronizována s hlavní databází, zkuste to prosím později.
Souhrn faktů a zajímavostí o řece Amazonce.
Nevysvětlitelné až záhadné!!!
____Přepis přílohy ____
Proč není postaven žádný most přes Amazonku???
Velmi zajímavé, pozoruhodné informace se člověk dozví až ve „věku!“.
Amazonka je největší řekou na světě. Její podíl tvoří 18 % ze světových toků. Řeka je plná překvapení a nevysvětlitelných jevů.
Proč není přes řeku dlouhou 6.400 km jediný most? Proč řeka občas teče pozpátku? Jak Amazonka neustále ohromuje výzkumníky?
Na nejužším místě v období sucha je široká 11 kilometrů, ale při deštích může být široká mezi 50 a 80 km.
V řece a na pokrytých březích se najdou takoví zástupci fauny a flory, kteří se nikde jinde na světě nenacházejí. Vědci se nedávno dozvěděli, že pod dnem řeky teče další řeka. Jmenuje se Hamza River.
Jedná se o podzemní vodní tok široký až 400 km a kopírující tok Amazonky i délku Amazonky. Hamza River teče stejným směrem jako její “horní“ sestra, ale z nějakého nám neznámého důvodu jsou vody podzemního toku na rozdíl od Amazonky slané. Vědci ještě nedokážou vysvětlit povahu Hamza River.
Dvakrát ročně přichází k Amazonii z oceánu obří přívalová vlna, která vystoupá nahoru do výšky 4-6 m a projevuje se do vzdálenosti 800 km. Její řev je slyšet půl hodiny před tím, než se vlna objeví na obzoru. Tomuto fenoménu se podle indiánského dialektu říká ,,Pororoca“ – řvoucí voda.
V tuto dobu teče pozpátku, vystoupá obrovským tempem a kompletně demoluje břehy. Vlna vysoká 4 až 6 metrů se řítí rychlostí 20 - 27 km v hodině. V této době se na Amazonii shromažďují nejodvážnější surfaři světa. Vznášejí se na vlně, vyhýbají se různým věcem, co plavou ve vodě, například vytrženým stromům i s kořeny.
Neuvěřitelná vlna stoupá dvakrát ročně ve dnech jarní a podzimní rovnodennosti, když je měsíc v úplňku. Zoologové věří, že v Amazonce žijí mořští tvorové. Například místní růžoví delfíni jsou zřejmě potomky těch, které kdysi vlna odhodila příliš daleko od oceánu a museli se přizpůsobit podmínkám řeky.
Ze všech těchto důvodů nedává smysl stavět most přes Amazonku.
Jak postavit stabilní konstrukci na řece, která může každou chvíli změnit průtok, hloubku, výšku vln, slanost, a dokonce i směr proudu? Tuto chybu už udělali sousedi přes hranice v Hondurasu, kde postavili velmi drahý most, který řeka Choluteka nakonec jednoduše obešla a odstěhovala se o několik kilometru vedle! Jak postavit těžkou konstrukci na bažině?
Pokud Hamza River teče pod Amazonkou, není možné v ničem stabilně ukotvit pilíře mostu. A hlavně nemá ekonomický smysl utrácet obrovské peníze za most přes řeku o šířce 11-80 km.
Místní lidé preferují lodě a jiné druhy dopravy, a navíc tady vlastně žádné silnice u pobřeží nejsou. Vždy budou na světě jevy, kde si příroda dělá, co chce, a i kdyby se člověk na hlavu stavěl, stejně to nezmění.