Show Email
- Příloha dosud nebyla synchronizována s hlavní databází, zkuste to prosím později.
Stačí kousek slaniny a máme po problémech aneb z domácí lékárny.
JÁ TO POŘÁD ŘÍKÁM NEJLEPŠÍ JE CHLEBA SE SÁDLEM A CIBULí!"""
NAČEM JSME V DĚTSTVÍ VYROSTLI A ZAPILI HRNKEM MLÉKA
_____Přepis přílohy____ Slanina a jej liečivé účinky Po článku o účincích vepřového sádla viz: http://www.dobrarada.sk/clanok/bravcova-mast-myty-a-realita.html na náš organizmus, pokračujeme v bourání mýtů o „nezdravých“ tucích a zastavíme se přímo u zdroje vepřového sádla – slanině. Věřte, že tato živočišná surovina si to právem zaslouží. Popíšeme si její léčivé účinky, o kterých zřejmě netušíte.
Rozdíl mezi slaninou a sádlem z ní je nepatrný. Pokud se týče složení. V sádle zůstává většina potřebných látek i po tepelné úpravě, při které se ze slaniny vyškvaří, jelikož syrová slanina obsahuje pár bonusů, o kterých je dobré vědět. Na úvod pár čísel. Slanina je jediný masový výrobek, který má v sobě okolo 150 různých látek. Všechny samozřejmě nejsou zdraví prospěšné a tak se doporučuje konzumovat ji jen v malých množstvích. Čerstvá slanina obsahuje ve sto gramech 0,44 mg vitamínu B1 (tiamin, aneurin), 0,16 mg vitamínu B2 (riboflavin), 0,35 mg vitamínu B6 (pyridoxin), 0,50 mg vitamínu E (tokoferol), též minerály – 13 mg vápníku, 0,8 mg železa, 108 mg fosforu a pod. Nejsou to sice velká čísla, ale společnou kombinací dokazují složky obsáhnuté ve slanině divy. Nás budou zaujímat i další látky, v ní obsažené. Jedná se hlavně o polynenasycené mastné kyseliny o kterých je známo, že naše tělo si je samo nedokáže vyprodukovat. Bez těchto kyselin náš organizmus nedokáže správně fungovat a jsou obzvlášť důležité pro náš hormonální systém. Druhou zajímavou látkou ve slanině je kyselina arachidonová, která působí jako regulátor metabolizmu cholesterolu v těle. To znamená, že tato kyselina částečně rozloží cholesterol, který konzumujeme s jídlem. Další významnou složkou slaniny je kyselina hyaluronová. Význam této složky je vyzdvihovaný hlavně v kosmetice a přípravcích proti stárnutí pokožky. Viz dále.
Kosmetické přípravky ze slaniny Kdysi koncem minulého století sháněl můj známý vzácný marocký arganový olej pro svoji manželku, která trpěla tzv. „suchými lokty“. Protože v té době u nás o tomto oleji téměř nikdo nevěděl, požádal svého lékaře, který pocházel z Tunisu), zda by mu ho nedovezl, když pojede za rodinou. Lékař se na něj zadíval a řekl mu, že kdyby nebyl muslim, nekupoval by drahý arganový olej, ale získával ho ze slaniny „nečistých“ prasat. Měl pravdu. Poslední vědecké studie potvrzují, nejen to, že tuk ve slanině je podobný olivovému oleji, ale též arganovému. V tomto případě se jedná o vzácné lipidy obsažené ve slanině v porovnatelném množství jako v marockém oleji. Jelikož tuky ve slanině jsou organické (živočišné), s pletí výborně reagují a účinek lipidů je vyšší, než u syntetických výrobků. Pokud vám vůně slaniny nepřekáží, vyzkoušejte následující recepty.
Proti suché pleti a vráskám Naše pokožka dokáže s plynoucím časem v sobě vázat stále méně vlhkosti. Její přirozený obsah hyaluronu klesá. Pružnost pokožky se snižuje. Objevují se první čáry a jemné vrásky. Navíc je pleť suchá a často dochází k odlupování malých šupinek okolo nosu, na brade a za ušima. Naše babičky si nemusely kupovat drahé oleje a mastičky. Úplně jim postačila obyčejná slanina a sádlo z ní vyškvařené. Jak na to? Nakrájejte čerstvou slaninu na tenké malé proužky a přiložte si je na pleť v místech, kde se tv