Show Email
Koronavirus předznamenal konec epochy kapitalismu, blíží se začátek nové éry, kdy bude hrát hlavní roli národní hospodářství s nepodmíněným základním příjmem
Předat dál: KAPITALISMUS SKONČIL 1. 3. 2020!!!???
Vždy, když se něco nového rodí, je doprovázeno bolestmi. Tento proces však bude pro “některé” velice moc bolestivý, ne-li přímo smrtelný!
Naprosto jednoznačně to dokazuje nedávný “tah” Ruska a něco podobného nyní uskutečnila i Čína. Bude asi hodně zajímavé sledovat další vývoj. Že už nic nebude “dnes” takové, jaké to bylo “včera” je naprosto jednoznačné ...Před dvěma tisíciletími se udála obrovská změna, která významně zasáhla duchovní oblast života. Dnes se opět odehrává zásadní změna v lidské společnosti v oblasti organizace lidských vzájemných vztahů.
Každá společnost či civilizace má svůj počátek i konec, a to platí i pro současnou globální ekonomiku. Jedna éra končí ale druhá začíná. Nyní stojíme na prahu této změny. Přední světový egyptolog Profesor Bárta, zabývající se vzestupy a pády civilizací, nás upozornil na sedm zákonů rozpadu civilizace/společnosti:
1. Všechny společnosti a civilizace jsou konečné. Mají počátek a konec. Na jejich počátku i konci je konflikt.
2. Ke změnám dochází skokově. To, co změnu spouští zpravidla není hlavní příčinou změny.
3. To, co přivede společnost na vrchol, to ji i zahubí.
4. Každou společnost udržuje při životě funkční (i nepsaná) společenská smlouva mezi elitami a většinovou populací.
5. Každá společnost je založena na sdílených hodnotách a implicitním (podvědomém), resp. nekanonizovaném (nepsaném) právu, leadershipu (vůdcovství) a vizi.
6. Úspěch každé společnosti závisí na její schopnosti adaptace na vnější vlivy a měnícím se přírodním prostředí.
7. Každá společnost je omezena objektivně levnými zdroji energie.
Není pochyb, že takovou změnu prožíváme v těchto dnech. Krizi, které čelíme odstartoval virus neboli konflikt a označil nám konec a následný začátek celé nové epochy.
Jedná se o skokovou změnu neboli krizi pádu efektivity kapitálu, tedy toho, co tuto společnost dovedlo na vrchol. Kdybychom si prošli každý ze sedmi uvedených bodů, tak dospějeme k názoru, že se již všechny body naplnily nebo vyčerpaly.
Zakladatel ekonomie Adam Smith předpověděl krizi efektivity kapitálu, když popsal, že kapitalismus má svůj začátek a konec. Kapitalismus může fungovat pouze za předpokladu, že může neustále růst a expandovat. Planeta země však má své fyzické hranice, tudíž i kapitalismus při své expanzi na své hranice narazil. Ekonomové první krizi vyřešili uplatněním dalších druhů expanze – expanzí v kvalitě a v čase.
Snížení životnosti výrobků přinutilo lidi kupovat nové výrobky a spotřebitelský úvěr dovolil spotřebitelům pořídit si to, co by si mohli koupit až v budoucnu. Podnikatelé inkasovali zisky, které by také získali až v budoucnu. To nás přivedlo k masivnímu zadlužení obyvatelstva i států. Kapitalismus už nemá možnost další expanze. Navíc se dramaticky projevuje role fiktivní
8704 | KAPITALISMUS SKONČIL | 2021-02-13 12:21:07 |