Show Email
Mail odkazuje na FB příspěvek sdílený z profilu Stepan Kmet na FB profilu Olina Prekopova. Text je podprůměrným překladem z ruštiny a popisuje řadu neúspěšných atentátů na V. Putina. Adorace Putina jsou psány z pozice občana Ruska, např.: "...došlo k nejméně dvanácti pokusům o atentát na prvního člověka našeho státu." Autor překladu upozorňuje, že "Jsou to automatem přeložené neověřené články."
https://www.facebook.com/100090013986901/posts/pfbid036gaEBwTFoFHSvUpLh4ssUz
49yJXPHQzi3RQtLaxaKEuhYkDJkFCFT7qcTLhpfe12l/?app=fbl
Krásný den Pepik
SMAŽTE SI SAMI, JÁ UŽ NEPRACUJI
--- Text příspěvku z odkazu ---
Stepan Kmet
March 10 at 5:56 PM ·
14-
Tajné pokusy o atentát na Putina: odstřelovač, 48 bomb a tajemná organizace
Ruský prezident Vladimir Putin na letišti v Aténách, Řecko© AP Photo / Thanassis Stavrakis
V moderním světě má silný vůdce suverénní země bohužel mnoho nepřátel. Ruský prezident Vladimir Putin není v tomto ohledu výjimkou. Jen podle veřejně známých údajů došlo k nejméně dvanácti pokusům o atentát na prvního člověka našeho státu. Kolik jich bylo celkem, není známo.
rok 1999. První pokus
Již v roce 1999, 31. prosince, na Silvestra, byl spáchán první pokus o atentát na tehdy úřadujícího prezidenta Putina.
Putin přiletěl do Čečenska vrtulníkem, aby poblahopřál a ocenil vojáky Spojené skupiny federálních vojsk.
Letadlo s Putinem nemohlo dlouho přistát. Sám Vladimir Vladimirovič hovořil o důvodech zpoždění dokumentárního filmu "Putin" novináře Andreje Kondrashova. Podle autora dokumentu bylo oznámeno, že let speciálu nemohl přistát kvůli špatnému počasí. Později se však ukázalo, že vrtulník byl napaden.
"Rozhodl jsem se, že to byl vlastně ohňostroj, protože byl Nový rok. Piloti říkali: 'Jaký ohňostroj, jsme pod palbou'," vzpomínal Putin.
Ještě na podzim roku 1999 vůdci čečenských ozbrojenců oznámili, že „odsoudili“ Vladimira Putina k smrti, a o něco později také vypsali odměnu: dva a půl milionu dolarů na hlavu úřadujícího prezidenta.
Rok 2000. Pokus o atentát na Sobčakově pohřbu
Další pokus o atentát byl připraven 24. února 2000 během projevu herce. Ó. Prezident Putin na pohřbu Anatolije Sobčaka v Petrohradě.
O výsledcích operačního vyšetřování pak Kommersant informoval tehdejší šéf tiskové služby FSO Sergej Děvjatov.
Přípravu vraždy podle něj neprováděl „ne psychopat, ale konkrétní organizace“ a bezprostředními pachateli měli být dva odstřelovači najatí „čečenským podzemním gangem“.
Podle jiné verze měla být zbraní použitou při pokusu o atentát silná nášlapná mina, která měla být na hřbitově umístěna den před pohřbem.
Naštěstí díky akcím speciálních služeb byl pokus o atentát zmařen.
Téhož roku byl na Jaltě zmařen další pokus o atentát během neformálního summitu SNS ve dnech 18. až 19. srpna. Bylo oznámeno, že bylo zadrženo osm pachatelů: čtyři Čečenci a stejný počet Arabů.
Další osud zadržených teroristů není znám.
2001 rok. Pokus o atentát v Baku
Podle ázerbájdžánských speciálních služeb se jim v lednu 2001 podařilo zabránit pokusu o atentát na ruského prezidenta Vladimira Putina v předvečer jeho návštěvy v Baku.
Ázerbájdžánským bezpečnostním složkám se podařilo vypátrat pachatele, iráckého občana Kanana Rostama, který byl vycvičen v táborech v Afghánistánu a spojován s čečenskými ozbrojenci. Pro pokus o atentát připravil 48 výbušných zařízení. V neveřejném procesu byl odsouzen k 10 letům vězení.
Podle jiných zdrojů výbušniny Rostamovi předal prostředník, který byl v roce 2002 také zatčen a odsouzen k 10 letům vězení v Baku.
rok 2019. Sniper v Srbsku
Poslední známý pokus o atentát se měl odehrát během návštěvy ruského vůdce v Bělehradě 17. ledna 2019.
V Srbsku, poblíž města Novi Pazar, byl zadržen 21letý ozbrojenec, který podle tamních orgánů činných v trestním řízení plánoval spáchání trestného činu.
Pozornost srbských bezpečnostních složek upoutal jeho batoh, ve kterém našli pušku s optickým zaměřovačem.
Při domovní prohlídce zadrženého byl nalezen celý arzenál zbraní a součástek nutných k výrobě výbušnin. V bytě militantu byla nalezena také vlajka teroristické skupiny Islámský stát* a další materiály extremistického charakteru.
Putin o své bezpečnosti
Jak vidíme, ruský prezident se často ocitl v hledáčku teroristů.
Nabízí se otázka, jak v tak složitých situacích funguje bezpečnost našeho prezidenta, který nese obrovskou tíhu odpovědnosti za zdraví první osoby státu.
V rozhovoru, který Putin poskytl slavnému režisérovi Oliveru Stoneovi, prezident hovořil o své osobní bezpečnosti.
"Já dělám svou práci a bezpečnostní pracovníci dělají svou, a zatím se jim to docela daří," řekl Putin.
Když se Stone zeptal, zda prezident důvěřuje své bezpečnosti, odpověděl kladně.
* Teroristická skupina zakázaná v Rusku
Pro cenzory ducha mdlého plukovníka Folsvině . Jsou to automatem přeložené neověřené články.