Show Email
Newsletter z kverulant.org. Poslanecká sněmovna v roce 2024 poprvé po několika letech nepřečerpala svůj rozpočet a dokonce ušetřila 150 milionů korun. Kverulant.org, který dlouhodobě upozorňuje na plýtvání veřejnými prostředky, považuje tento výsledek za svůj úspěch. Článek je kritikou předsedkyně PS.
Kverulant.org považuje tento výsledek i za svůj úspěch, vyvolaný dlouhodobou kontrolou,
*Poslanecká sněmovna v roce 2024 konečně nepřečerpala rozpočet a ušetřila 150 milionů*
*Kverulant.org už roky poukazuje na plýtvání penězi v Poslanecké sněmovně. Na počátku roku 2022 mu předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová slíbila, že sněmovna ušetří na provozu 40 milionů korun. Svůj slib nedodržela. Naopak, sněmovna v roce 2022 pod jejím vedením utratila oproti minulým rokům o 141 milionů víc. Ani v roce 2023 sněmovna rozpočet nedodržela, a to si ho oproti roku 2022 navýšila o 90 milionů. Naopak, sněmovna v roce 2023 utratila o 46 milionů víc. Kverulant Pekarovou za nesplnění slibů vyzval k omluvě. Koncem května 2024 mu sněmovna doručila dopis, ve kterém jakoukoliv omluvu odmítla, ale také slíbila, že už bude opravdu šetřit. Svůj slib dodržela. V roce 2024 již rozpočet přečerpán nebyl, a dokonce bylo utraceno o 150 milionů méně, než bylo plánováno. Kverulant to považuje i za svůj úspěch.*
*Kverulant odhaluje papalášské manýry a plýtvání veřejnými penězi už od roku 2009. Prosíme, kontrolujte politiky s námi finanční podporou naší práce.*
Kverulant v březnu 2025 opět zkontroloval, kolik nás – daňové poplatníky – stál provoz Poslanecké sněmovny v roce 2024. V zákoně o státním rozpočtu na rok 2024 si sněmovna odsouhlasila, že za svůj provoz utratí 1,421 miliardy korun a na investice dá 80 milionů korun. Celkem tedy měla sněmovna hospodařit s částkou 1,501 miliardy korun. To se jí pod vedením Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) konečně podařilo, dokonce utratila o 150 milionů méně. Pojďme si připomenout, že tomuto úspěchu předcházela Kverulantova pravidelná kritika přečerpávání rozpočtů v minulých letech a výzvy k nápravě.
*Rozpočet 2023 byl vyšší o 90 milionů a byl přečerpán o 43 milionů*
V zákoně o státním rozpočtu na rok 2023 si sněmovna odsouhlasila, že za svůj provoz utratí 1,462 miliardy korun a na investice dá 90 milionů korun. Celkem tedy měla sněmovna hospodařit s částkou 1,552 miliardy korun. I tentokrát sněmovna pod vedením Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) tento rozpočet přečerpala a utratila o 43 milionů korun více, než stanovil zákon o rozpočtu. A to i přesto, že rozpočet, který měla k dispozici, jí meziročně narostl o téměř 90 milionů korun.
V roce 2023 byla nejvyšším výdajem částka 744 milionů korun v kapitole „platy a obdobné a související výdaje“, dále 218 milionů v kapitole „náhrady a příspěvky související s výkonem ústavní funkce“. Cestovní náklady přišly v roce 2023 daňové poplatníky na 27,7 milionu korun. To je o 7 milionů víc než v roce 2022. V kapitole investičních nákladů utratila sněmovna 85 milionů korun, z toho 39 milionů za stavební úpravy, 30,5 milionu za stroje, přístroje a zařízení a 6,2 milionu stálo pořízení software.
*Regály do knihovny za 28 milionů*
Kverulant zjistil, že v kapitole stroje, přístroje a zařízení se mimo jiné skrývají takové položky jako „Modernizace reproduktorové soustavy v sále A111“ za 1,34 milionů korun, dále „Vybavení prostor archivu PS interiérovým nábytkem – Holešovice“ za 795 tisíc a „Mobilní knihovní regálové Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) si nákladem téměř jedné miliardy v roce 2023 postavil v pražských Holešovicích nové sídlo. Právě tam se přestěhovala parlamentní knihovna a archiv sněmovny. To vše by asi bylo v pořádku, pokud by to celé nebylo na dluh. Státní dluh, navzdory vládní rétorice, lámal rekordy. Ministerstvo financí uvádělo za rok 2022 dluh 2 895 miliard a za rok 2023 dokonce 3 111 miliard korun.
*Pekarová Adamová v lednu 2022: Ušetříme 40 milionů*
Předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová oznámila koncem ledna 2022, že sněmovna v roce 2022 ušetří takřka 40 milionů korun. „Jednou z oblastí, kde dojde ke snížení výdajů, jsou zahraniční cesty,“ uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny. „Při schvalování služebních cest budeme navíc více dbát na jejich smysluplnost, efektivitu a přínosnost,“ dodala. A přihodila ještě kritiku předchozí Babišovy vlády: „Minulá vláda nehorázně zadlužila naši zemi. Proto je teď nutné přistoupit k úsporným opatřením. Nelze se tvářit, že obrovské zadlužení není problém. Úspory se budou týkat i sněmovny.“
Kverulant už podobných ujištění slyšel opravdu hodně. Jen málokdy došlo k jejich splnění. A proto se na jaře 2023 zeptal Poslanecké sněmovny, kolik ušetřila, kam si poslanci vyrazili tentokrát a kolik to stálo. Než mu sněmovna tyto informace poskytla, musel jí zaplatit 7 309 korun.
*Náklady sněmovny vzrostly za rok 2022 o 141 milionů*
Kverulant si od Poslanecké sněmovny vyžádal informace o jejích plánovaných a skutečných výdajích za roky 2018 až 2022. Z údajů vypočetl, že minulá sněmovna utrácela v letech 2018 až 2021 ročně v průměru 1,367 miliardy korun. Z toho 648 milionů korun činily platy a podobné a související výdaje. V rámci objektivity je třeba upozornit, že tento průměr v sobě obsahuje i údaje za covidové roky, kdy například v roce 2021 sněmovna ušetřila na provozu téměř 50 milionů. Po volbách utratila nová sněmovna v roce 2022 celkem 1,509 miliardy korun. To je nárůst o 141 milionů korun. O dodržení slibu předsedkyně sněmovny Pekarové Adamové, že ušetří 40 milionů korun, tedy nemůže být ani řeč. Naopak, sněmovna utratila o 10 % více než její předchůdkyně. Nebo ještě jinak, Pekarová Adamová svůj slib porušila o 182 milionů korun. K této částce dojdete, pokud ke slibované úspoře 40 milionů přičtete přečerpání rozpočtu v roce 2022 o 141 milionů oproti průměrným nákladům za roky 2018 až 2021. Zbývá snad jen dodat, že jeden z největších nárůstů se konal v položce „platy a podobné a související výdaje“. Zde si poslanci polepšili o 92 milionů korun. Tedy o 14 %.
*Náklady na cesty poslanců vzrostly*
A jak to dopadlo s úsporou nákladů na poslanecké cesty? Z údajů vyžádaných od sněmovny Kverulant vypočetl, že minulá sněmovna utrácela v 8. volebním období, tedy v letech 2018 až 2021, ročně za cesty v průměru 15,9 milionu korun. V rámci objektivity je třeba upozornit, že tento průměr v sobě obsahuje i údaje za covidové roky, kdy se opravdu moc cestovat nedalo. V 9. volebním období utratila poslanecká sněmovna v roce 2022 za cesty celkem 20,7 milionu korun. To je nárůst oproti průměru minulé vlády téměř o 5 milionů korun. Ani v roce 2023 to nebylo lepší. Sněmovna za cesty utratila dokonce 27,8 milionu korun. O šetření či o dodržení slibu předsedkyně sněmovny Pekarové Adamové tedy opět nemůže být řeč.
*První výzva Markétě Pekarové Adamové*
Kverulant počátkem roku 2023 poprvé vyzval předsedkyni poslanecké sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou, aby se za nesplnění svých slibů veřejnosti omluvila. Také ji vyzval, aby se konečně zasadila o dosažení reálných úspor na provoz dolní komory parlamentu. Sdělil jí také, že utrácet 1,5 miliardy za 200 lidí v době rekordních schodků státního rozpočtu přijde Kverulantovi dosti nevkusné. Už druhý den po odeslání výzvy bylo jasné, že se Pekarová Adamová neomluví.
*Výhrůžka Markéty Pekarové Adamové*
Reakce Pekarové Adamové přišla 20. dubna 2023. Kdo čekal něco ve stylu: „Je mi moc líto, že jsem zklamala důvěru veřejnosti nesplněním svého slibu,“ bude zklamán. Naopak, Poslanecká sněmovna Kverulantovi zaslala dopis, kde se píše: „Vyzýváme server Kverulant.org k okamžité opravě do čtvrtka 20. dubna 2023 do 12:00 hodin. Jinak bude Kancelář Poslanecké sněmovny nucena domáhat se svých práv soudní cestou.“ V textu dopisu se sice píše, že Kverulantův článek má být „opraven“, ale z kontextu dopisu je naprosto jasné, že Poslanecká sněmovna si opravu představuje jako napsání nového oslavného článku na Markétu Pekarovou Adamovou. Sněmovna tedy ve skutečnosti po Kverulantovi žádá odstranění článku.
V dopise se dále píše, že „naprosto odmítáme tvrzení, že předsedkyně sněmovny nedodržela svůj slib o úspoře 40 milionů korun“. Ovšem to, že sněmovna za rok 2022 neušetřila 40 milionů korun, ale naopak utratila o 141 milionů víc proti průměru nákladů za roky 2018 až 2021, zpochybněno není. Ani není zpochybněno Kverulantovo tvrzení, že sněmovna pod vedením Pekarové Adamové utratila v položce „platy a podobné a související výdaje“ o 92 milionů více, než utrácela průměrně ročně minulá sněmovna.
Naopak, výhružný dopis ze sněmovny naznačuje, že s přečerpáním rozpočtu se nedalo nic dělat, když přišly „nečekané“ výdaje jako „vyplacení odchodného končícím poslancům za 8. volební období“ a „financování akcí v rámci parlamentní dimenze předsednictví ČR v Radě EU“. K tomu Kverulant dodává, že příchod těchto „nečekaných“ událostí byl znám dlouho dopředu. A ne dosti na tom, průměr nákladů Poslanecké sněmovny za roky 2018 až 2021, se kterým porovnával náklady sněmovny v roce 2022, samozřejmě také zahrnoval výplatu odchodného za minulé, tedy 7. volební období.
*Druhá výzva Markétě Pekarové*
Kverulant se samozřejmě hrubému nátlaku ze strany arogantní političky nepodřídil a svůj článek nestáhl. Naopak, počátkem roku 2024 zkontroloval utrácení poslanecké sněmovny znovu. Jak už bylo uvedeno, i v roce 2023 sněmovna pod vedením Markéty Pekarové Adamové rozpočet přečerpala o 43 milionů korun, a to i přesto, že rozpočet, který měla k dispozici, jí meziročně narostl o téměř 90 milionů korun. Proto Kverulant Pekarovou Adamovou v dubnu 2024 znovu vyzval k omluvě a zastavení rozhazování veřejných peněz.
*Bez omluvy*
V pátek 24. května 2024 doručila Poslanecká sněmovna Kverulantovi dopis, ve kterém konstatuje, že za přečerpání rozpočtu můžou vícenáklady a zejména vysoká inflace. Sněmovna se hájila také tím, že za cesty poslanců mohla utratit až 32 milionů korun, ale utratila „jen“ 27,8 milionů. Podřízení Markéty Pekarové Adamové uzavírají svůj dopis větou: „Požadavek na „omluvu“ považujeme vzhledem k výše uvedenému za bezpředmětný.“ Přestože se Pekarová Adamová opět neomluvila, jistý pokrok nastal. V roce 2024 už Pekarová Adamová Kverulantovi za jeho odhalení nevyhrožovala žalobou jako v roce 2023.
*Slib*
V dopise z 24. května 2024 je také uvedeno, že „Poslanecká sněmovna je vázána tzv. konsolidačním balíčkem a v souvislosti s ním v roce 2024 došlo ke snížení rozpočtu o 51 milionů korun ve srovnání s rokem předcházejícím. Závazky směřující k úsporám v oblasti provozu naplňujeme.“ Kverulant politikům nevěří, a proto plnění i tohoto slibu na počátku roku 2025 opět zkontroloval.
*Úspora 150 milionů korun*
Jak už bylo uvedeno, tak pro rok 2024 si sněmovna odsouhlasila rozpočet ve výši 1,501 miliardy korun, tedy skutečně o 51 milionů korun méně než v roce 2023. Z tohoto sníženého rozpočtu dokázala sněmovna ještě ušetřit. Utraceno bylo nakonec jen 1,35 miliardy korun, tedy o 150 milionů korun méně. Na platy šlo 665 milionů korun, na poslanecké náhrady 205 milionů korun. Na investice šlo 21 milionů a za ostatní běžné výdaje sněmovna utratila 442 milionů korun. Náklady na cestovné činily v roce 2024 jen 16 milionů korun. To je oproti roku 2023 pokles o 11 milionů. Na tomto místě ale musíme upozornit na dva detaily. Především náklady v kapitole cestovné nezahrnují všechny náklady na cestování zákonodárců, které daňoví poplatníci politikům platí. Tak například náklady na přepravu ústavních činitelů armádními Airbusy vyšly jen v roce 2024 na 129 milionů korun.
Kverulant také zkontroloval, kam si zákonodárci vyrazili v prvních devíti měsících roku 2024, a zjistil, že utratili více než 27 milionů. Nejdražší byla cesta do Vietnamu. Stála 6,6 milionu korun. Letělo se vládním speciálem a jen catering vyšel skoro na milion. Druhá nejdražší cesta za sledované období působí poněkud kuriózně. Místopředseda PSP Jan Bartošek (KDÚ-ČSL) ve dnech 13. až 19. července 2024 vykonal vzpomínkovou pouť do Tádžikistánu. Údajně po stopách míst věznění a posledního odpočinku československých legionářů z období 1. světové války. Vzpomínková cesta Jana Bartoška vyšla daňové poplatníky na 2,3 milionu korun. I tentokrát se letělo armádním speciálem Airbus.
*Prosba o podporu*
Tolik vcelku dobré zprávy. Rok 2025 je však posledním rokem této sněmovny, a to sebou pravděpodobně přinese více poslaneckého cestování. Poslanci si také odhlasovali zvýšení platů o 7 %. Plat řadového poslance by měl v roce 2025 vzrůst o 7 100 korun na 109 500 korun měsíčně. Vyplývá to z výpočtu ČTK. Na rok 2025 už je i naplánován rozpočet ve výši 1,720 miliardy korun a náklady na cestovné také vzrostly, a to na skoro 24 milionů korun. Je tedy zřejmé, že poslance bude třeba hlídat i v roce 2025. Kverulant usvědčuje věrolomné a rozežrané politiky již od roku 2009. Prosíme, usvědčujte je s námi spolufinancováním naší práce. Žádný dar pro nás není malý. Obzvláště je-li pravidelný.
*Vojtěch Razima*
ředitel a zakladatel
Kverulant.org
Kverulantův web
Kverulantův Facebook
Kverulantův Twitter
Kverulantův YouTube kanál
*Odesílatel:*
Kverulant.org o.p.s.
Pražská 1148
Praha 102 00
Czech Republic
Přidejte si nás do adresáře
Nechcete-li nadále dostávat naše zprávy, odhlašte se z odběru
͏ ͏ ͏ ͏ ͏ ͏ ͏ ͏ ͏ ͏ ͏ ͏ ͏ ͏ ͏ ͏ ͏ ͏ ͏ ͏ ͏ ͏ ͏ ͏
(poznámka elfa: z textu byly odstraněny odkazy obsahující sledovací kód)