Show Email
PL kritizují zvýšení poplatků za TV. Uvádějí platy pracovníků ČT a jejich bonusy při ukončení pracovního poměru. Tvrdí, že to je pravý důvod pro zvýšení koncesionářských poplatků. Tři desítky poslanců kvůli pevnému času hlasování nedostaly možnost vystoupit v rozpravě a Andrej Babiš již dříve mluvil o tom, že „je to sprostá korupce televize a rozhlasu touto vládou, aby jim zase vyhrály volby“. Odstupné je v některých případech vypláceno ve výši 12 platů, tvrdí PL.
OSOBA KONČÍCÍ V ČT SI ODNESLA 17 PLATŮ VE VÝŠI 1 682 475 KČ A není sama. Více v Parlamentních listech ze dne 6. 3. 2025
------------------------------------
Text článku:
Osoba končící v ČT si odnesla 17 platů ve výši 1 682 475 Kč
06.03.2025 11:00 | Kauza
V roce 2024 jeden ze zaměstnanců/zaměstnankyň České televize odešel/odešla s celkovým odstupným ve výši sedmnácti měsíčních platů. ParlamentníListy.cz znají i celkovou částku této „transakce“: 1 682 475 Kč. Kdo konkrétně byl adresátem těchto peněz ovšem zjistit nelze.
Osoba končící v ČT si odnesla 17 platů ve výši 1 682 475 Kč
Ve středu Poslanecká sněmovna po mnoha týdnech diskusí schválila zvýšení koncesionářských poplatků za televizi a rozhlas. Koaliční poslanci nakonec prosadili pevný čas hlasování na 12. hodinu, hlasování tak ohlásilo houkání sirén a návrh podpořilo 99 ze 189 přítomných poslanců.
Šlo o poslance vládní koalice, doplněné o Piráty. Tři desítky poslanců kvůli pevnému času hlasování nedostaly možnost vystoupit v rozpravě a Andrej Babiš již dříve mluvil o tom, že „je to sprostá korupce televize a rozhlasu touto vládou, aby jim zase vyhrály volby“.
Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob schválení komentoval slovy, že je na vládu hrdý. „Po desítkách let diskuse se naší vládě podařilo, abychom v duchu svobody a demokracie podporovali dál nezávislost médií veřejné služby,“ ocenil.
Pokud návrh schválí senát a podepíše prezident, bude nově koncesionářský poplatek ve výši 150 Kč měsíčně za televizi a 55 Kč za rozhlas.
V rámci kontrolních orgánů ČT se přitom aktuálně řeší, za jakých podmínek Kavčí hory opouštěli někteří zaměstnanci či zaměstnankyně. Již dříve kolovaly informace o odstupném ve výši více než deset platů, což některým přišlo neuvěřitelné.
Platové podmínky v České televizi byly již v minulosti zahaleny tajemstvím. Mnozí, kteří chtěli nějaké informace zjistit, se setkali s fenoménem „začerněných smluv“. Takto byly dlouhé roky tajemstvím například příjmy Václava Moravce, který v té době neměl s televizí pracovní smlouvu, ale peníze bral jako externista.
Právník Zdeněk Koudelka se pět let domáhal informace, kolik činily za rok 2017 náklady na výrobu pořadů Otázky Václava Moravce a Fokus Václava Moravce. Na konci roku 2023 ČT musela přiznat částku kolem 9 milionů korun.
Psali jsme:
ČT, soud, úřad, stížnost, úřad. A 9 milionů na Moravce je venku
Čtyři roky právník pátrá, kolik nás stojí Moravcův pořad. Toto se z Kavčích hor dozvěděl nyní
„Tam se proti sobě staví dva principy. Princip transparentnosti a zveřejňování maximálního množství informací, které nějakým způsobem ukazují na čerpání veřejných zdrojů. Na druhé straně je ale princip ochrany osobních údajů a tyhle dva principy jdou v českém zákonodárství proti sobě. Já si myslím, že zveřejňování platů veřejně známých osob není dobrá cesta,“ hájil diskrétnost bývalý generální ředitel ČT Petr Dvořák.
Nejde ale jenom o televizní celebrity. ParlamentníListy.cz získaly informaci, že nadstandardní podmínky jsou obsaženy i v kolektivní smlouvě, kterou si s vedením vyjednaly televizní odbory. Zejména má jít o „odchodné“, které se vymyká běžným standardům českého pracovního trhu.
Na základě těchto informací se ParlamentníListy.cz začaly o podmínky kolektivní smlouvy v České televizi zajímat. A získali jsme informace, že při odchodu může zaměstnanec televize uplatnit současně konkurenční doložku, speciální odstupné z kolektivní smlouvy, a k tomu má ještě být možné dohodnout si speciální podmínky individuálně.
Odstupné podle kolektivní smlouvy má být navázáno na délku zaměstnaneckého poměru. Za každých uzavřených pět let zaměstnání má přibývat jeden měsíční plat.
Podle informací, které ParlamentníListy.cz získaly, odchází drtivá většina zaměstnanců bez odstupného, nebo s odstupným do šesti platů. Ostatní případy jsou spíše mimořádné, v počtu jednotek či nižších desítek.
Objevily se ale i případy, kdy při odchodu zaměstnanec obdržel více než 12 měsíčních platů. To podle informací, které ParlamentníListy.cz získaly, může být dosaženo pouze kombinací smluvních ustanovení.
V roce 2024 na takto vysoké odchodné dosáhl pouze jeden zaměstnanec či zaměstnankyně. Měl či měla obdržet více než 12 měsíčních platů v celkové výši 1 682 475 korun. Konkrétní jméno a dokonce ani pohlaví adresáta odstupného ustanovit nelze, protože redakce má k dispozici pouze anonymizované údaje.
Tato částka měla zahrnovat celkem 17 měsíčních platů daného zaměstnance či zaměstnankyně. Plat, ze kterého bylo odchodné vypočítáváno, by tedy měl činit 99 000 Kč.
ParlamentníListy.cz oslovily s žádostí o potvrzení informací tiskovou mluvčí České televize. V úterý 11.3. obdržela redakce ParlamentníchListů.cz vyjádření tiskové mluvčí České televize v tomto znění: „Není pravda, že dle kolektivní smlouvy je zaměstnanci vyplácen jeden měsíční plat navíc za každých pět let pracovního poměru při jeho ukončení. Česká televize poskytuje odstupné zaměstnanci při skončení pracovního poměru a toto je upraveno zákoníkem práce, kolektivní smlouvou a konkrétními podmínkami odchodu. Vzhledem ke kombinaci faktorů, které odstupné ovlivňují nelze spekulovat o konkrétní částce.“
Pro kontext částky dodejme, že v roce 2007 se v bulvárním deníku Aha! objevila informace o honoráři Václava Moravce za moderování nedělních Otázek. Před 18 lety měl podle zjištění bulváru jako moderátor nedělního pořadu brát 80 tisíc měsíčně.