Show Email
Putin vysvětluje ruské pojetí druhé světové války. Rusku Evropa křivdí, ačkoli ji zachránilo.
Sleduj min od 5.38 min. Ruský pohled na překrucování historie.
https://player.vimeo.com/video/382135621?dnt=1&app_id=122963
---textový přepis videa---
Komentátor: Zatímco se blíží 75. výročí vítězství SSSR nad fašistickým Německem, pokusy přepisovat historii 2. světové války jsou stále drzejší. V důsledku se potom říká, že to byla vina Sovětského svazu, že v Evropě začala válka. Toto téma bylo rovněž nadneseno během tiskové konference Vladimíra Putina. Prezident oznámil, že chystá velký článek na toto téma. Prozatím pracuje s materiály z archivu. V pátek běhen neformálního summitu v Petrohradu prezident seznámil své kolegy s některými dokumenty. O neobvyklém rozhovoru nám více poví Ilja Kanavin.
Putin: Navrhuji abychom, jak lidé říkají, nechodili okolo horké kaše. Takže výsledky 1. světové války. Začněme od podmínek, na jejichž základě byla v roce 1919 podepsána Smlouva z Versailles.
Winston Churchill napsal:
„Ekonomické klauzule smlouvy byly zhoubné a směšné do takové míry, že je činily úplně nesmyslnými.“
Německo mělo zaplatit astronomickou sumu v té době 269 miliard zlatých marek. To odpovídá přibližně 100 000 tunám zlata. Poslední reparace ve výši 70 miliónů EUR byly splaceny teprve nedávno a to dne 3.října 2010. Tzv. duch Versailles zformoval rostoucí nástroj prom radikální a revanšistické nálady.
Komentátor: A to hlavně v Německu. Němci se necítili poražení, ale ponížení. Bývalý desátník Kaiserovy armády to věděl moc dobře. Politicky toho využil mistrovským způsobem. Velké část Evropy po 1. světové válce se stala buď fašistickou, nebo pro-fašistickou, nebo totalitní. Itálie, Španělsko, Polsko, Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko, Jugoslávie, Pobaltské státy. Seznam není zdaleka úplný. To byl také důsledek 1. světové války.
Putin: Svět podle Versailles způsobil bezpočet konfliktů a napětí. Mezi ně patří hranice nových států v Evropě, které byly vytyčeny náhodně vítězi 1. světové války.
Komentátor: Nové hranice byly narýsovány vítězi, kteří si mysleli, že 1. světová válka bude válkou poslední. Každý z nich se považoval za garanta míru a každý dělal vše proto, aby oslabil ostatní. Docela mladý stát, USA, měl také svou představu o tom, jak by teď měla Evropa vypadat. Woodrow Wilson přijel do Versailles s tlustou knihou doporučení od amerických rozvědek. Téměř každý kilometr čtvereční na mapě měl poznámky, který stát by měl kde vzniknout, který by měl zmizet, rozšířit se, posunout se jinam. Velká pozornost se soustředila na Rusko samozřejmě.
Muž nad mapou: Jak rozdělit a jak vybrat. Jaké části západní Ruské říše by se měly stát nezávislými. Oddělit od Ruska teritorium Ukrajiny. Poskytnout Arménii trvalou nezávislost. A co Gruzie? To samé.
Komentátor: Tato nahrávka je stará 10 let a byla pořízena v knihovně amerického Kongresu. Později jsme požádali, abychom mohli nafotit tyto historické dokumenty detailněji. Bylo nám řečeno, že takové dokumenty neexistují. Příliš mnoho zemí se stále snaží držet svoje tajemství.
Putin: Zpráva polského velvyslance v Německu Józefa Lipského ministru zahraničí Polska Józefu Beckovi dne 20. září 11938. Hitler navrhl pro začátek deportovat Židy z evropských zemí do Afriky. Na to polský velvyslanec v Německu odpověděl:
„Pokud to bylo schváleno, postavíme Hitlerovi ve Varšavě překrásný monument.“
Komentátor: Toto je nechutný polský plakát z oné doby. Nebudeme překládat antisemitský vzkaz. Jsou ale i další. Ve skutečnosti polští tvůrci plakátů se velmi starali o násilí bolševiků proti ženám. (plakáty pod článkem).
Putin: Citace Adolfa Hitlera:
„Za všech okolností bude Německo mít zájem na ochraně silného nacionálního Polska, bez ohledu na situaci v Rusku. Ať už je to bolševické, carské nebo jakékoliv jiné Rusko.“
Komentátor: Byla to návnada, kterou Hitler používal, aby zdržoval evropské politiky. On bojuje s bolševismem. Každý a skoro všichni si uvědomovali, že se chystá boj proti Rusku tak jako tak. Jediným evropským státem který skutečně bojoval proti fašismu před rokem 1939 byl Sovětský svaz ve Španělsku. V této válce byl titul Hrdina Sovětského svazu udělen 59 lidem. Velký dokumentární filmař Roman Karmen také prošel Španělskem. Díky jeho kameře můžeme dnes vidět spoustu toho, co se dělo v té době do roku 1945.
Putin: V odpovědi na Ribbentropův dotaz, jestli by se Poláci vzdali ambiciózních požadavků maršála Pilsudského na Ukrajinu, pan Beck řekl:
„Poláci už byli v Kyjevě. Podobné záměry zajisté existují i dnes.“
Komentátor: To se stalo v roce 1920. Pilsudsky je ztělesněním myšlenky rozšíření Polska od jednoho moře k druhému. Hitler vždy dával najevo zvláštní vztah k Pilsudskému. Přijel mu na pohřeb v roce 1935. Připravili mu zvláštní místo na ceremoniálu. Dnes již pravděpodobně nenajdete žádný záznam Hitlera, přestože byly natočeny kilometry filmového pásu na tomto pohřbu. Pilsudského srdce bylo pohřbené pod mohutnou deskou z granitu. Nikdy se nikdo jeho hrobu nedotkl. Ani za času SSSR. Pakt Hitler-Pilsudsky byl první smlouvou mezi evropským státem a nacistickým Německem. Pakt Molotov-Ribbentrop by smlouvou poslední. Mezi tím byly řady zemí, ministrů, rozhovorů a tajností.
Putin: S vaším dovolením jenom udělám jejich výčet. Takže, Německo polský pakt o neútočení, je to v podstatě pakt Hitler-Pilsudsky. Podepsán v roce 1934. Za tím následovala Anglicko-německá dohoda z roku 1935. Velká Británie poskytla Hitlerovi možnost, aby měl vlastní námořnictvo, což mu bylo v podstatě zakázáno, nebo přinejmenším minimalizováno na základě výsledku po 1. světové válce. Potom následovala Anglo-německá deklarace podepsaná Chamberlainem a Hitlerem podepsaná 30. září 1938. Byla odsouhlasena na návrh Chamberlaina. V ní bylo uvedeno, co bylo podepsáno v Mnichovské protokolu stejně jako v Anglo-německé námořní smlouvě. Takže základ právního rámce mezi dvěma zeměmi pokračoval a to ještě není všechno. Francouzsko-německé deklarace podepsaná 6. prosince 1938 v Paříži ministry zahraničí Francie a Německa Bonnetem a Ribbentropem. No a konečně dohoda podepsaná 22. března 1939 v Berlíně ministrem zahraničí Litvy a Ribbentropem byla o tom, že region Klaipeda bude připojen k Německé říši. Dohoda o neútočení mezi Německem a Lotyšskem ze dne 7. června 1939. Takže dohoda mezi Sovětským svazem a Německem byla poslední dohodou z těch, které byly podepsány ostatními evropskými zeměmi, které měly zájem na udržení míru v Evropě. Proto chci připomenout, že Sovětský svaz souhlasil s podpisem dokumentu až poté, co byly vyčerpány všechny možnosti a všechny návrhy Sovětské svazu byly zamítnuty. Návrhy na vytvoření jednotného systému bezpečnosti, anti-fašistické koalice v Evropě.
Komentátor: Andrej Artizov, šéf Federální archivní agentury:
„V moderním Rusku si uvědomujeme a říkáme, že existoval pakt, ano, byl tajný protokol a všechno co to následovalo. To všechno je známo a jsou to svobodně dostupné informace v tom smyslu. Vzali jsme ukořistěné dokumenty a ukázalo se, že je to neznámý zdroj informací. Je to z francouzské vojenské mise, od diplomatů z Paříže a Moskvy. Když to všechno chronologicky za sebe, byla v tom konzistence.“
Putin: Toto jsou slova francouzského premiéra:
„Nejenom, že nemůžeme počítat s polskou pomocí. Nejsme si ani jistí, jestli Polsko nezaútočí na Československo ze zálohy.“
Zeptal se:
“ Co když Poláci vpustí sovětská vojska?“
Lukasevich odpověděl, že ne a Daladier se potom zeptal:
„Co když vpustí sovětská letadla?“
Lukasevich odpověděl, že by na ně začali střílet.
Komentátor: Polsko nedovolilo Francii, svému spojenci aby chránilo svého spojence Československo od vyrabování a slíbilo, že bude střílet na Rusy, pokud se pokusí Československu pomoci. Diplomaticky řečeno, Polsko jednala agresivně a sebevědomě. Proč ale?
Putin: Zápis jednání Adolfa Hitlera s polským ministrem zahraničí Józefem Beckem dne 5. ledna 1939:
Vůdce říká přímo:
„Nebylo to tak jednoduché získat souhlas Francie a Velké Británie v Mnichově na začlenění polských a maďarských požadavků na Československo do smlouvy.“
Takže Hitler pracoval v zájmu představitelů těchto zemí.
Komentátor: Polsko společně s Německem rozervalo Československo na kusy. Polský voják se líbá s německým vojákem v Těšíně. Polští a němečtí vojáci se sbratřují přímo za pochodu. Polský voják pózuje v německé helmě pro fotografa na ulici v Těšíně, který byl ještě před hodinou český. V české vládě bylo jen pět lidí, kteří byli proti pokorné kapitulaci Československa. Mezi nimi byl pouze jediný, který nabídl obranný plán s veškerými vojenskými, technickými a taktickými předpoklady. Ruský generál Sergej Wojciechowsky. Ten, který bojoval proti bolševikům společně s Kolčakem a Kappelem. Československo pro něj bylo rodnou zemí, přestože až druhou a vynucenou. Nevěřil Hitlerovým slovům o boji proti bolševismu. Byl připraven a odhodlán bojovat proti fašismu. Nikdo ho však neposlouchal.
Putin: Rozdělení Československa bylo násilné a cynické. V podstatě to byla loupež. Můžeme proto bez obav říct, že to byla Mnichovská zrada, která se stalo bodem zvratu v historii, po kterém byla 2. světová válka nevyhnutelná.
Komentátor: Evropští vůdci se radují. Je to svátek v Evropě, na jehož památku je dokonce vydána pamětní medaile. Mussolini, Hitler, Chamberlain a Daladier. Pouze Churchill se zhrozil:
„Čelíme největší tragédii, která zasáhla Velkou Británii a Francii.“
Putin: Během Norimberského tribunálu s válečnými zločinci, byla položena otázka, jestli by Německo zaútočilo v roce 19387 na Československo pokud by západní státy podřely Prahu? Polní maršál Keitel odpověděl:
„Ne. Nebyli jsme dostatečně silní z vojenského hlediska. Cílem Mnichovské dohody bylo vytlačit Rusko z Evropy, získat čas a dokončit vyzbrojování Německa.“
Komentátor: Evropští „přátelé“ přátelé nedovolili Československu evakuovat svůj průmysl a tady je výsledek. Polsko bylo v roce 1939 napadeno tankovými sbory vybavenými stroji z podniku Škoda. Podle některých zdrojů každý 4. dělostřelecký granát byl vyroben v českých zbrojovkách. Tyto dělostřelecké granáty dopadaly v Polsku, ve Francii, v Leningradu a ve Stalingradu. Obecně se má zato v polské kinematografii, že vztahy s nacistickým Německem se zhoršily poté, co Poláci odmítli požadavky Berlína na vrácení Danzigu. Poláci tam již zakořenili a přejmenovali město na Gdaňsk po 1. světové válce.
Putin: Vlády těchto zemí v té době, včetně Polska hodily své národy pod kola německé nacistické vojenské mašinerie. Podcenily to, co bylo skutečnou příčinou Hitlerových akcí. Tady je zapsané, co řekl u sebe v Říšském kancléřství během schůzky s veliteli německé armády:
„Tohle není o Danzigu. Tohle je o rozšíření životního prostoru na východ a o zajištění potravinového zásobování.“
Komentátor: Polští malíři plakátů přestali kreslit zlé bolševiky. Už s nimi neměli problém.
„Anglie! To je tvoje dílo,“ říká na plakátu zraněný polský voják, který doufal, že Francie a Anglie mu přijdou na pomoc.
Proč by ale přišly na pomoc, když nepřišly na pomoc Československu? Nebyl problém ani se Sovětským svazem. Vojáci dostali rozkaz neodporovat Rudé armádě. Právě se začíná 2. světová válka. Roky krve a zákopů, plynových komor, koncentračních táborů, smrti, zoufalství a hrdinství. A potom vítězství, které bylo sdíleno po celém světě.
Putin: Snad budeme žít dost dlouho, abychom byli svědky těchto nádherných vítězství. Budoucí generace uznají svůj dluh Rudé armádě stejně tak bezpodmínečně, jako uznáváme dnes my.