Show Email
Jakýsi příběh, kdy se muž potká s vydavatelem, který mu odmítne vydat dílo, protože odporuje vědeckým ajiným principům.
KOLOBĚH DĚJIN
„Ne, tohle vám uveřejnit nemůžeme“, pravil zástupce jednoho vydavatelství pan C jednomu amatérskému spisovateli panu N; na jménech nezáleží. „A to jako proč“? Otázal se pan N, vědom si znění nejvyšší právní normy – v tomto případě Ústavy.
C) „V rámci pokroku“
N „V rámci pokroku byly pracně vytvořeny Ústavy, zaručující právo na názor. V rámci pokroku se přece diskutuje, protože diskuze je burza nápadů, na nichž ten pokrok stojí.
C) Ten brain – no ty nápady vytváříme my a proto se snažíme výsledky diskuzí i realizovat“.
N) „A co je tam tak nežádoucího, že to nemůže spatřit světlo světa“?
C) „V tom všem povídání jsou napadány principy, na nichž se shodla většina odborníků“.
N) „A mohu vědět kterých“?
C) „Jazykovědných, historiků, sociologů, právníků, pedagogů…a také bezpečnostních složek a politiků“.
N) „A ti politici jako vždy, měli hlavní slovo, i kdyby měli odbornost třeba v meliorování silnic“…!
C) „Už mě zdržujete od práce kvůli tomu, že chceme zajistit urychlení pokroku. A to i postupným mediálním vzděláváním populace. Jednotně, aby bylo stále víc lidí „pro“ naše ideály. Abychom přesvědčili ty, co jsou „proti“ anebo loajální…“
N) „Loajální – asi jste chtěl říct předposraný…“
C) „Neskákejte mně do řeči. Pokrok vyžaduje oběti – samozřejmě že ne na životech, jsme přece demokraté, že“?
N) „Tak v čem je tedy ten pokrok? V technice, chemii atd., je patrný i obecnímu blbovi, ale v záležitostech lidského bytí…výchově vzdělávání kultuře?“
C) „Pokrok je v tom, že my, kteří na poli kultury rozhodujeme, jsme školeni odborníky, kteří tu teorii mají v praxi ověřenou již léta. V tom, poznat co je pozitivní pro pokrok a kdo je jen štváč, zaprodanec cizích podvratných živlů, kterým pokrok vadí! A ten pokrok je v tom, že k posuzování jednotlivých tvůrčích aktivit jsme vybírání demokraticky; nahodile, aby to jak se říká, nezavánělo protekcí“!
N) „Takže kdyby řekněme místo vás byl vybrán nějaký Lojza, nebo – aby to bylo genderově vyvážené, tak Zuzana, vyšlo by to nastejno“…
C) „Tímto jaksi demokratickým způsobem, se upevňuje a rozšiřuje pojem „stejný názor“, který prezentuje vlastě jakoby každý za sebe, ale tak jaksi jednotně“! Pan N vyšel z budovy nejistým krokem, který u kolemjdoucích budil dojem, že se tam v té budově jen chlastá. Navíc trochu zavrávoral, když si přečetl naproti přes ulici nad jakýmsi stánkem na vše možné, předvolební plakát „Jen s námi k lepším zítřkům“!
Panu N se po chvíli upravil tlak krve a podíval do svého notesu. U kolonky 30. byla poznámka REDAKCE. Podíval se důkladněji. Stálo tam 30.4.1948 I.T.