Show Email
LNG je horší než uhlí, protože stojí za úniky metanu do atmosféry a metan je škodlivý skleníkový plyn.
Tak co ti soudruzi z NDR a Belgie asi dělají špatně :-O
Prestižní studie z USA: LNG je pro Zemi emisně mnohem horší než spalování uhlí
MILAN SMUTNÝ
15. 11. 13:10
Mezi experty na energetiku vybuchla „atomovka“. Přední vědec z Cornellovy univerzity v USA v analýze konstatoval, že LNG je pro Zemi kvůli úniku metanu emisně horší než spalování uhlí. EU včetně Česka přitom na LNG hodně vsadilo.
V podstatě až v úterý si díky zprávě německého deníku deníku Die Welt energetičtí experti všimli analýzy, o níž 31. října obsáhle referoval list The New Yorker. Robert Warren Howarth, profesor ekologie a environmentální biologie na Cornellově univerzitě, který je jedním z předních světových vědců zabývajících se metanem, po rozsáhlém výzkumu sepsal analýzu (PDF v angličtině zde). Analýza, které ještě kvůli chybějící recenzní kontrole nebyla zatím oficiálně zveřejněna, zjistila, že produkce skleníkových plynů je v důsledku výrobního procesu, zpracování (stlačení a zchlazení na mínus 160 °C), skladování a zaoceánské dopravy zkapalněného zemního plynu LNG Evropy a Asie, spojena s „ohromujícími čísly“ úniku metanu, když významně překračuje emise vzniklé spalováním uhlí.
Metan, CH4, je obzvláště agresivní skleníkový plyn a je jedním z největších pachatelů globálního oteplování. Podle vědců nese odpovědnost až za 40 % skleníkových plynů. Zastánci zemního plynu dosud tvrdili, že plyn nahrazující uhlí by mohl být mostem k udržitelné budoucnosti. Už první práce prof. Howartha a jeho týmu z roku 2009 ukázala, že metan pravděpodobně uniká zejména při explozivním štěpení břidlicových hornin a že škody způsobené těmito unikajícími molekulami pravděpodobně převáží nad přínosem, který plyne z ukončení produkce energie z uhlí. Jak dále referoval The New Yorker, výzkumy dalších vědců naznačily, že bodem zlomu, kdy se plyn stává horším než uhlí, je míra úniku někde kolem dvou nebo tří procent.
I při použití nejmodernějších lodí a nejkratších tras jsou podle nejnovějších výpočtů profesora Howartha „nejméně o 24 procent vyšší“ než při použití černého uhlí (dodejme, že hnědé uhlí, jež spalujeme v ČR, je emisně jen o málo horší než černé). Profesor