Show Email
1) Zmanipulované fotky z projevu Petra Pavla v OSN.
2) Stát vede s Lichtenštejny desítky soudních sporů o majetek, který jim byl zabavený po druhé světové válce. Jediný Petr Pavel a KDU-ČSL jsou pro návrh mimosoudního narovnání, což se rovná vlastizradě.
Další dva články:
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Jezinky-Zeman-sejmul-Lichtenstejny-i-ty-co-jim-pomahaji-745776
https://www.institutvk.cz/clanky/2510.html
Nezodpovědný živel vyfotil Pávka z druhého konce sálu. OSN
Nezodpovědný živel vyfotil Pávka z druhého konce sálu. OSNBezvýznamný projev bezvýznamného prezidenta bezvýznamné země, která byla a bude vždy všem totálně u zadku! Na co si ti naši vládní kašpárci vlastně hrají?!? TSkutečně pravda, tak to by byl totální průšvih ... Podle naších-jejich médii-nejsledovanější projev v OSN.(nějaké Česko je V OSN všem u pr....) V sále nabito!!!!!Umí oblbovat ta naše ČT, zatím za 135Kč.
---text přílohy---
Pavlovo nadělování Lichtenštejnům končí ještě hůř, než se čekalo
08.11.2023 4:45
Ne. Žádná dohoda nepřichází v úvahu. Čeští politici mají jasno, jak by stát měl naložit s návrhem knížecí rodiny Lichtenštejnů o zastavení soudů a smírného řešení. V anketě serveru ParlamentníListy.cz mezi politiky napříč spektrem až na jedinou výjimku odmítají, aby Česko přistoupilo na návrh mimosoudního vyrovnání. Dokonce i představitel tradičně proevropské strany, europoslanec Mikuláš Peksa z Pirátů, návrh důrazně odmítá.
ParlamentníListy.cz opakovaně upozorňují na některé kontroverzní aspekty letitého sporu českého státu s rodem Lichtenštejnů, kteří desítky let neúspěšně usilují o vrácení svých někdejších majetků, převážně na jižní Moravě a i finanční odškodnění.
Již na konci srpna roku 2020 naše redakce připomněla některá historická fakta, která jsou dostupná ve veřejném prostoru. Tehdy se rovněž v médiích objevily názory, že bychom knížecí rodině měli majetky vrátit, protože prý s Hitlerem nespolupracovala.
V článku jsme citovali zjištění historiků o tom, že Lichtenštejnové například věnovali značné finanční obnosy obávané nacistické jednotce Waffen SS anebo posílali „vůdci“ blahopřejný telegram k mnichovské dohodě, která de facto zlikvidovala samostatnou Československou republiku.
Nyní je tématem návrh smírného řešení, který by zastavil veškeré majetkové i finanční nároky Lichtenštejnska. Mezi prvními na to upozornily opět ParlamentníListy.cz a dnes se tomu již věnuje většina médií. Jde o návrh vzniku společného fondu, do kterého by byly vloženy požadované majetky, a Česko by údajně mělo podíl na jejich správě. Právníci takovou variantu cupují.
• 15 tisíc pro SS, tisíc pro SA. Vůdče Hitlere, blahopřejeme! O rodu Lichtenštejnů, kteří po Česku chtějí, co zabavil Beneš
Jak se k tomuto návrhu na mimosoudní vyrovnání České republiky s Lichtenštejny, které knížecí rodina s podporou prezidenta Petra Pavla navrhuje, stavějí čeští politici? V anketní otázce jsme připomněli, že někteří právní experti mají vážné pochyby a varují před prolomením Benešových dekretů.
Ukazuje se, že řešení, které navrhuje Lichtenštejnsko, nemá podporu ani ve vládních kruzích. Jediný pozitivní hlas zazněl z KDU-ČSL.
„Dekrety jsou nedotknutelné. Politicky zasahovat do rozhodování soudu je nepřijatelné,“ sdělil ParlamentnímListům.cz poslanec ODS Karel Krejza.
Opačný názor má europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. „Beru to jako dobrý nápad na ukončení vleklých sporů mezi Lichtenštejny a Českou republikou, který může být ve prospěch našich občanů,“ míní.
„Knížecí tituly byly v Československu zrušeny už za prezidenta Masaryka, shodně s dalšími šlechtickými privilegii. Nevidím důvod, proč se s kýmkoliv dohadovat o jakémkoliv návratu ke stavu, který existoval za Rakouska-Uherska,“ reagoval poslanec Evropského parlamentu Mikuláš Peksa z Pirátské strany.
Navržené mimosoudní vyrovnání se nelíbí ani senátorovi Zdeňku Hrabovi z klubu ODS a TOP 09. „Pokud by mělo být výsledkem mimosoudní dohody prolomení Benešových dekretů, tak jsem zásadně proti takové dohodě,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz senátor Hraba.
„Mimosoudní vyrovnání s Lichtenštejny, podporované prezidentem Petrem Pavlem, je ve své podstatě velmi nebezpečným krokem, který by narušil právní jistotu zejména ohledně nemovitostí v České republice. Jednak to zkrátka je obcházení Benešových dekretů a jednak už tak rozsáhlý majetek Lichtenštejnů, hlavně na Moravě, by nemusel být poslední, co by se vracel. Rychle by se mohly ozvat další rody, kterým v restitucích bránily právě Benešovy dekrety. A co je ještě strašidelnější, mohlo by to otevřít plošné snahy o navrácení majetků sudetských Němců. To by byla taková změna majetkových poměrů v České republice, která je srovnatelná jedině se situací po porážce na Bílé hoře,“ konstatuje poslanec SPD Radovan Vích.
Nesouhlasí ani senátor za ODS Jiří Oberfalzer. „Myslím, že nemůžeme v tak vážné záležitosti tak velkého materiálního a finančního rozsahu ignorovat rozhodnutí soudů všech úrovní,“ sděluje s odkazem na výsledky českých soudů, z nichž ani jeden v historii rodu Lichtenštejnů nevyhověl.
„Ukazuje se, že pan Pavel je ochoten sloužit opravdu úplně komukoli, ovšem s jedinou výjimkou, kterou je český národ. Bylo tomu tak před rokem 1989, těsně po roce 1989 a je tomu tak i dnes,“ má jasno poslanec SPD Jaroslav Foldyna.
Podle europoslankyně a šéfky KSČM Kateřiny Konečné jde o útok na svrchovanost českého státu, a to i ze strany prezidenta Pavla. „Nestačím se krokům Petra Pavla divit. Nejprve nesmyslně začne s tím, že připustí zrušení práva veta, a teď zase poškozuje české zájmy nadbíháním Lichtenštejnům! Je zajímavé, že s nimi – kteří žádají po naší zemi majetek za miliardy a odškodnění 35 mld. Kč – jedná v rukavičkách, ale na vlastní občany má jen bič, když dokonce o asociálním vládním balíčku prohlásil, že je mírný a měl by být tvrdší. Nad Lichtenštejny jsme doposud všechny soudy jako Česká republika vyhráli a není nejmenší důvod uzavírat nevýhodné dohody, které by navíc prolomily dekrety prezidenta Beneše. Děsím se, co to bude příště! Dojde s nabídkou za sudeťákem Berndtem Posseltem, že třeba lidé žijící v domech po odsunutých Němcích budou platit nájem? A to máme teprve první rok mandátu… Evidentně se musejí naši občané připravit nejen na útok na své peněženky, ale i na svrchovanost své země!“ je přesvědčena politička.
„Naprosto to nepřichází v úvahu. Skutečně by tím byly prolomeny Benešovy dekrety, a to bez ohledu na to, že se to navrhuje cestou dohody. Připomenu pro ty, kteří o podstatě prezidentských dekretů hodně mluví, ale málo o nich vědí, to klíčové – co to vlastně ty dekrety jsou. Těch dekretů bylo v roce 1945 několik desítek a měly podstatu zákona. To proto, že po válce nebylo hned ustaveno ani prozatímní Národní shromáždění. Tedy za pojem dekret si můžeme dosadit pojem zákon. Pokud pak dojde k prolomení dekretů – zákonů – vztahujících se k majetku nepřátel, mohou začít padat další požadavky, například k oblasti Sudet. Zpětně měnit pravidla, stanovená v tu dobu právním předpisem, je proti všem principům aplikace práva. Proto to patrně pan prezident tlačí dohodou, protože ví, že v ní chce de facto popřít tehdy platný právní předpis, nebo to vědí lidé kolem něj. Tímto názorem však jako prezident selhal, s právem se neobchoduje,“ varuje senátorka Jana Zwyrtek Hamplová.
Podobně to vidí i první místopředseda Trikolory Petr Štěpánek. „Stavím se k tomu negativně a s hrůzou v očích pozoruji počínání toho člověka, který se součtem šikovnosti svých loutkovodičů a intelektuální nesmělostí podstatné části zdejších voličů ocitl tam, kde se osoba s jeho omezenými dispozicemi nikdy neměla vyskytnout, totiž na Pražském hradě,“ míní Štěpánek.
Dohoda s Lichtenštejny o majetku? To už je moc i na Miroslava Kalouska
„U soudu neuspějí.“ Rozdělíme se s Lichtenštejny, zní z vlády. Více o zabavení majetku
Herman tleská návrhu Lichtenštejnů, jak vyřešit spor o majetek
„O tom se s ním soudkyně neměla bavit!“ Velezrada? Právníci řeší, zda Pavel překročil čáru
Lichtenštejnů a Černochové „odcházení“
31.10.2023 11:42 | Komentář
Denní glosa Ivo Ivo Strejček: Nepřijatelné pokusy Strejčka
Na základě Benešových dekretů z roku 1945 přišel rod Lichtenštejnů v tehdejším Československu o majetek kvůli tomu, že tehdejší představitel Lichtenštejnů František Josef II. spolupracoval za války jak se Sudetoněmeckou stranou, tak s německými úřady.
Kolaboraci s Němci Lichtenštejnové popírají, tvrdí, že konfiskace byla nezákonná a snaží se, do této doby naštěstí neúspěšně, majetek restituovat. A není ho málo. Ze staveb si dělají nárok na zámek Šternberk na Olomoucku, na zámky Bučovice, Velké Losiny, Lednice nebo Valtice. Usilují o návrat asi 70 000 hektarů pozemků a 10 000 hektarů lesní a zemědělské půdy na soutoku Dyje a Moravy.
Aniž by si toho kdokoliv příliš povšimnul, Lichtenštejnové se v poslední době pokoušejí Benešovy dekrety obejít a nabízejí českému státu „dohodu, ve které jsou připraveni vzdát se vlastnických nároků na majetek výměnou za vytvoření společného fondu, na který budou vlastnická práva převedena“. Výkon vlastnických práv prý bude zajišťovat správní rada fondu jmenovaná Nadací knížete z Lichtenštejna a státem, přičemž – a to je podstatné – „knížecí nadaci bude svěřena povinnost s majetkem převedeným do fondu (!) odpovědně hospodařit (!)“. Prezidentu Petru Pavlovi, který se do celé věci z neznámých důvodů nemístně plete, se navržený kompromis zdá „velkorysý“.
Přeložme si tento „lichtenštejnský“ příběh do srozumitelného jazyka. Lichtenštejnové pochopili, že české soudy jim restituční nároky nepřiznají. Našli si tedy jinou cestu, jak se do restitucí fakticky vlomit – skrze vlastní fond se budou o „svůj“ majetek starat a přiberou k tomu pár zástupců jmenovaných státem (snadno si takové lidi a jejich motivace v dnešní době umíme představit). Majetek Lichtenštejnů jim sice formálně nebude vrácen, přesto na něm budou hospodařit a v důsledku z něj skrze fond majetek odsávat. Všemu ke „zdárným“ koncům „svítí“ prezident Pavel, který si v celém příběhu počíná jako slon v porcelánu a umožňuje svou „vyjednávací“ aktivitou otevřít Pandořinu restituční skříňku.
Můžeme se ovšem v dnešní české politické realitě spolehnout, že restituční nároky různých šlechtických rodů nebudou naplněny? Prezident Pavel takovou zárukou zjevně není, Fialova vláda také ne. I proto bychom si nejnovějšího počínání Lichtenštejnů měli všímat velmi bedlivě!
Ministryně obrany Černochová prohlásila, že se „stydí za OSN“ a vybídla Českou republiku k „opuštění“ této organizace.
Což o to, stačí nahlédnout do internetových stránek OSN, které překypují aktivistickými programy boje s klimatickými změnami a multikulturalistickými, feministickými a genderovými progresivismy, ale kvůli těm však paní Černochová opouštět OSN nechce. Ty jí nevadí. Vadí jí rezoluce vybízející k humanitárnímu příměří v Gaze. U premiéra Fialy našla pro svůj „návrh“ pochopení.
Ale ani o to mi dnes nejde. Kladu si totiž otázku, jak je možné, že ministryně dnes silného resortu obrany si „plácá“, co jí slina na jazyk přinese, a co si proto myslet o vládě, jejíž člen vynáší soudy, které v ní zjevně nebyly předjednány? Černochová tak svým výkřikem jen potvrzuje, že dnešní česká vláda fakticky řízena nikým není. Že je to onen pověstný „pytel blech“, v jehož čele sice formálně stojí premiér Fiala, ten ale vládu nijak neřídí a neorganizuje. Ostatně, máme přece před nedávnem obdobnou zkušenost. Fiala ohlásí přesun českého zastupitelského úřadu do Jeruzaléma, „jeho“ ministr zahraničních věcí Lipavský (vzpomínáme, jak dojemně sliboval Fiala, že na Lipavského „bude dohlížet“) mu to v médiích zatrhne.
Černochové „odcházení z OSN“ si tedy nelze vykládat jinak, než jako další potvrzení beznadějnosti Fialova počínání v čele současné české pětikoaliční vlády.
Převzato z webových stránek Institutu Václava Klause
Jezinky. Zeman sejmul Lichtenštejny i ty, co jim pomáhají
09.11.2023 4:44 | Rozhovor
Jen dva prstíčky tam strčíme, jen se ohřejeme a hned zase půjdeme. Pohádku o Jezinkách připomíná někdejšímu prezidentu Miloši Zemanovi návrh Lichtenštejnů na vyrovnání s Českou republikou. Exprezident zároveň přes ParlamentníListy.cz vyzval ty politiky, kteří knížecímu rodu asistují, aby složili české občanství.
Pane prezidente, Nigérie odřekla na poslední chvíli premiéru Fialovi návštěvu. Mluví se o tom, že jde o postoj Česka k Izraeli. Hlavně je ale tématem, že jde o selhání české diplomacie, která to mohla předvídat nebo špatně návštěvu dojednala. Jak to vidíte?
Premiér Fiala má moje sympatie za to, že se účastnil proizraelského setkání na Staroměstském náměstí. Pokud jde o selhání diplomacie, tak samozřejmě že ano. Odpovězme si ale na otázku, kdo stojí v čele české diplomacie? Když řekneme toto jméno, máme i odpověď.
Co se premiéra týče, ten se stal terčem posměchu poté, co jeho PR zveřejnil video z nákupů v Německu a zjistil, že tam nakoupí levněji než doma. Běžní lidé to přitom vědí celé roky. Posměšné články psali i Němci. Říká se, že když politik začne být lidem už jen směšný, je to začátek jeho konce.
Ano, to je to nejhorší, co ho může potkat. Sdílím tento názor. Je to něco podobného, jako když se vám někdo přihlásí, že právě vynalezl kolo nebo objevil Ameriku. V tomto případě řeknete, že jde o takzvanou notorietu, tedy věc dávno obecně známou. To se týká cen nejenom potravin v Německu a u nás. Závěrem bych dodal, že Nutellu nemám rád a je naprosto hnusná. Máme jíst normální čokoládu.
Lidé se obávají, že po novém roce opět začnou růst ceny elektřiny, které avizoval ERÚ. Vláda však ujišťuje, že cena poroste pouze o jednotky procent a většiny lidí se to nedotkne. Máme si zvykat, že elektřina už levná nebude?
Ptal jsem se svých expertů, jaký je podíl regulované složky na celkové ceně elektřiny a řekli mi, že 30 procent. Pak je to jednoduché násobení. Energetický regulační úřad zvyšuje ceny o 71 procent, krát 0,3 je zhruba 21 procent. Z toho vyplývá, že můžeme očekávat zhruba dvacetiprocentní zdražení. Takže žádné jednotky procent. Samozřejmě námitka proti tomu je, že silová elektřina může zlevnit, v což příliš nevěřím, když pozoruji válku na Středním východě a její dopady. Dokonce bych se obával analogie ropného embarga, jaké bylo v roce 1973. V lepším případě cena elektřiny zůstane stejná, nikoli že poklesne.
Jak se v současné době díváte na izraelský postup v boji proti Hamásu?
To je hlavně záležitost vojáků a já se v této oblasti nepokládám za experta, ale co mě daleko více zajímá, je reakce zejména v západní Evropě, která je ostře protiizraelská a já se domnívám, že je to především reakce muslimských menšin v některých západoevropských zemích. Hlavně ve Velké Británii, kde jsou Pákistánci a ve Francii, kde jsou lidé ze severní Afriky. Je chyba, že tyto zpravidla ekonomické imigranty Evropa přijala. Vždy jsem proti migraci vystupoval, včetně poslední prezidentské kampaně. Zatímco můj protikandidát tehdy podepsal petici na podporu migrace. Svůj názor si zachovávám i nadále.
Vypadá to, že se z iluze z migrace začíná probouzet Německo. Není pozdě, aby se Evropa probrala a začala tento problém masy muslimských migrantů řešit?
Němci se probrali teprve tehdy, když v Essenu vyhlásili muslimský chalífát na území Německa. Jestli chtěli až takovou ránu mezi oči, aby se probrali, tak mi jich je trochu líto. Kdyby byli inteligentnější, pochopili by to daleko dříve. Říkal jsem paní kancléřce Merkelové, že si na oběd pozvala hosty, které pak posílá i do sousedních zemí. My jsme tomu do jisté míry unikli.
Doplňuji, že jsem vždy byl pro podporu ukrajinských uprchlíků, ale pozor. Jenom žen, dětí a starých lidí. Veřejně jsem říkal, že mladí muži, kterých je tady také plno, mají bojovat na frontách a ne emigrovat.
Co říkáte na nedávná slova ministryně obrany Jany Černochové v reakci na hlasování OSN, že by Česko mělo z této organizace vystoupit? Někteří jí začali vzkazovat, že při takovém hlasování jde o názor zemí světa a museli bychom vystoupit z planety Země…
Ne, to není pravda. Připomenul bych, že existuje země, která z OSN vystoupila, byť se tam posléze vrátila a ta země se jmenuje Indonésie. Stalo se to kdysi dávno, ale je dobré to vědět.
Pro výrok samotný máte pochopení? Byla dokonce vyzývána k rezignaci.
Mám pro to pochopení, není to na rezignaci. Tu bych spojil spíše se stíhačkami F-35, protože jsem zastánce Gripenů, jak je obecně známo. Šlo o emocionální výrok, kterého si svým způsobem i vážím.
Po čase se začalo mluvit o nárocích Lichtenštejnů, kteří prostřednictvím prezidenta Pavla dali české vládě návrh na mimosoudní vyrovnání formou založení společného fondu, který by spravovala jejich nadace a zároveň český stát. Objevily se i názory, že by šlo o prolomení Benešových dekretů.
Ano. Zaregistroval jsem, že nedávno české soudy opět vydaly rozhodnutí, kterým zamítly žádost Lichtenštejnů na vrácení jejich majetku. Respektujme stanovisko českých soudů a nehrajme si sami na soudce.
Do případu je úzce zapojen Petr Pavel a údajně i někteří jeho poradci. Prezident se i přes odrazování sám setkal v OSN s knížetem a následně soudkyní Evropského soudu pro lidská práva, kde Lichtenštejnsko ČR žaluje. Znám vaši nechuť komentovat nástupce, ale přece, řeknete k tomu něco?
Mohu odpovědět jenom tím, co bych dělal já na místě současného prezidenta. Nic více, nic méně. V životě by mě nenapadlo, abych se do tohoto sporu vměšoval. Pokud bych se do něj už vměšoval, pak na straně České republiky a nikoli na straně Lichtenštejnů.
Četl jsem tu placenou inzerci Lichtenštejnů, kde nabízejí to mimosoudní vyrovnání, což je patrně motivováno tím, že jim soudy jejich nároky odmítly. Když jim to odmítly české soudy, tak proč ustupovat, když to není zapotřebí? Mimochodem ta inzerce tak trochu vypadá jako reklama na prací prášek nebo na pohádku o Jezinkách. Jen dva prstíčky tam strčíme, jen se ohřejeme a hned zase půjdeme.
Většina politiků napříč stranami se postavila proti tomuto vyrovnání. Prosazují to prakticky jen politici KDU-ČSL. Říkají, že to je v zájmu českých občanů, že Lichtenštejnové nekolaborovali s nacisty, přestože jsou známy doklady o jejich sponzorství SS či blahopřání Hitlerovi k mnichovské dohodě. O čem to vypovídá?
Vypovídá to o tom, že lidé, kteří zastávají tento názor, by se měli především vzdát českého občanství a požádat o občanství Lichtenštejnska. V takovém případě by jejich jednání rozhodně nemělo být hodnoceno jako velezrada.
Zbořil: Co ví celý svět kromě ministerstva Černochové a jeho okolí
Projev hradního Kena vychválený humoristou Honzejkem. Lepší zábavu nenajdete, doporučuje Žantovský
Zeman tuší, proč Pavel na 28. října skoro nic neřekl
Ať přijde i Nohavica. Rajchl se rozhodl dát lidem, co chtěj
26424 | Nezodpovědný živel vyfotil Pávka z druhého konce sálu OSN | 2023-10-26 16:18:00 |