Show Email
Slovenský politolog Eduard Chmelár se v příspěvku na facebooku zamýšlí nad tím, co přinese Čechům nově zvolený prezident. Petr Pavel šokoval svět svou podporou vstupu Ukrajiny do NATO, může svým počínáním vyprovokovat eskalaci konfliktu. Výrokem, že trvalý mír je iluze popřel dějiny a smysl EU, nepřeje si mír. Po svém zvolení hovořil s tchajwanskou prezidentkou a ukrajinským prezidentem dříve, než s partnery v EU a NATO. Vyrábí jedno diplomatické faux pas za druhým. Je loutkou zahraničních sil.
Generalissimus (P.P.) byl dosazen splnit svůj úkol
K zamyšlení...
Generalissimus byl dosazen splnit svůj úkol a on s pílí sobě vlastní už začal aniž usedl na trůn, a to je to nejhorší, co Česko mohlo potkat!
Slovenský politolog Eduard Chmelár se na sociálních sítích zamýšlí, co přinese Čechům nově zvolený prezident Petr Pavel.
Konstatuje, že média označují dosluhujícího prezidenta Miloše Zemana za neúspěšného politika, zatímco o Pavlovi se objevují samé ódy. A to nehledě na to, že po volbách „odhodil masku pohodového sympaťáka a ukázal, proč je nebezpečné zvolit si arogantního militantního člověka, který mlčí o svých skutečných záměrech a podává vám politické morfium v podobě nekonkrétních až kýčovitých hesel o slušnosti, pravdě a lásce“, píše Chmelár v úvodu.„Svět šokoval, když se vyslovil pro co nejrychlejší přijetí Ukrajiny do NATO (ačkoli tento záměr byl jedním ze spouštěčů války) a prohlásil, že by neváhal poskytnout Kyjevu i bojové stíhačky, které Německo, Francie a dokonce i Spojené státy striktně odmítají dodat. Jeden z prvních telefonátů neabsolvoval s nejdůležitějšími partnery v EU a NATO, ale s tchajwanskou prezidentkou a ukrajinským prezidentem. Nevyloučil přitom, že Tchaj-wan oficiálně navštíví a na kritiku odsekl, že „respektujeme politiku jedné Číny, ale jsme suverénní země a můžeme přijímat suverénní rozhodnutí“. Nevím, jestli mu někdo vysvětlil, že každé rozhodnutí má své politické následky,“ vysvětluje politolog.Chmelár však za nejzajímavější označil okamžik, kdy Petr Pavel po telefonátu se Zelenským oznámil, že ukrajinský prezident projevil zájem o jeho hodnocení vojenské strategie Ukrajiny. Pavel to označil za přirozené a nevyloučil, že Ukrajinu navštíví ještě do své inaugurace.
„Ale, od jeho zvolení uplynuly jen čtyři dny, ještě ani nezačal vládnout, a už vyrábí jedno diplomatické faux pas za druhým. Kdo mu vysvětlí, že ještě prezidentem není a že obejít legitimní vedení státu a jít radit sousední zemi ve válce jako generál je, mírně řečeno, mezinárodněpoliticky problematické, nechceme-li říci, že skandální? Jistě, jeho pochlebovači to budou i v tomto případě bagatelizovat jako „milé gesto“. Ale on by si už měl konečně uvědomit, že každé takové gesto v jeho postavení má už vážné následky, a možná si to uvědomuje, ale v tom případě je třeba se ptát, zda generál Pavel hodlá změnit pravidla a nasměrovat Českou republiku k vojenskému režimu,“ píše Chmelár.
Podle Chmelára prezident nemůže zemi zatáhnout do války z hlediska pravomocí, ale může vyprovokovat eskalaci konfliktu. Ale Pavlovo počínání podle slovenského odborníka předčilo i ta nejhorší očekávání. Podle něj Pavel pouze ukázal, že nedokáže myslet jako státník, ale pouze jako voják.
Pavel svým výrokem, že „trvalý mír je iluze“ popřel dějiny a smysl EU. Podle Chmelára, když nevěří a odmítá myšlenku vytvoření mírových a diplomatických struktur, tak je to pouze poroto, že si mír nepřeje.
„Marketingoví kandidáti zahraničních sil mají v satelitních státech přesně takové poslání. Generál Pavel neodhodil svou mentální uniformu. Začal jen novou vojenskou misi,“ konstatuje Chmelár.