Show Email
Srovnává pořad 168 hodin s komunistickou propagandou v 50. letech. V tehdejších týdenících se soustředili hlavně na pozitiva, ale také na ideologické nepřátele. To podle pisatele dělá i výše jmenovaný pořad s tím rozdílem, že nenabízí pozitiva, protože žádná nejsou, a vyjmenovává problémy ve společnosti - nezaměstnanost, ekonomické problémy apod. Srovnává Noru Fridrichovou a severokorejskou hlasatelku Rhi Čchun-hi.
Komunistický režim v padesátých letech neměl pro svoji propagandu k dispozici televizi, a proto si musel vystačit s týdeníky, které se promítaly v kinech vždycky před filmem. Dnešní režim televizi k dispozici má a pořad 168 hodin je jakousi obdobou tehdejších týdeníků. U těch politických agitek je ovšem zajímavé srovnání jejich struktury i obsahu. V padesátých letech se většina času v týdeníku věnovala úspěchům tehdejšího režimu. Diváci se za doprovodu jásavé hudby dozvěděli, kolik se vytěžilo uhlí, vyrobilo oceli, postavilo domů, škol, školek, továren, kolik se vyrobilo traktorů, kombajnů, kolik se staví přehrad, elektráren a kdovíco všechno ještě. Je pravda, že šlo někdy o nesmyslné projekty, ale režim se snažil ukázat, že něco buduje, a tomu se věnovala v týdenících většina času.
A pak, ovšem na mnohem menším prostoru, samozřejmě muselo dojít i na boj s vnějším a vnitřním ideologickým nepřítelem. Takže se srdnatě bojovalo s americkým broukem, tepali se zlotřilí kulaci, kteří si chtěli nechat své po generace budované grunty pro sebe, keťasové, kteří zlotřile něco kupovali, aby to pak prodali těm, kdo to chtěli koupit, honili se různí špioni a agenti imperialismu, v sedmdesátých a osmdesátých letech se pak tepaly máničky, ztroskotanci a samozvanci a další protirežimní živlové. Dnešní týdeník, tedy pořad 168 hodin, dělá přesně totéž, jen budovatelské úspěchy režimu vynechává. A není divu. Co by také lidem mohli takzvaně prodávat? To, kolik zase zkrachovalo firem? O kolik se zdražil plyn? O kolik potraviny? O kolik elektřina? Kolik lidí muselo prodat byt, protože už dál neutáhli hypotéku? Kolik zavřelo hospod? O kolik stoupla spotřeba psychofarmak? O pořadnících u dětských psychologů? O frontách na úřadech práce? Ne, nic z toho se jako úspěch prezentovat nedá, i kdyby Nora Fridrichová v nadšení překonala legendární severokorejskou hlasatelku Ri Čchon-hi.