Show Email
Články z Parlamentních listů, které poukazují na to, že:
Pavel Fišer studoval ve Švýcarsku, tedy musel spolupracovat s KSČ/STB
Žena na mateřské, aby měla víc peněz, tak musí pracovat. Přijde jí, že podpora je malá.
Dřív byly kvalitnější potraviny a na Václaváku se za to protestuje. V každém případě je důležité se sjednotit a protestovat jako jedno protestní hnutí.
Debata na téma jestli je výrok že ČR bude házet atomovky na Rusko a potom Rusko na ČR dezinformace nebo ne.
V Polsku i Německu je levněji než u nás, naše vláda je špatná
Bobošíková odhaluje: Pokrytec Fischer! Žádná kotelna za komunistů. Škola ve
Švýcarsku, výjezdy na Západ... | ParlamentniListy.cz – politika ze všech
stran
<https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Bobosikova-odhaluje-Pokrytec-Fischer-Zadna-kotelna-za-komunistu-Skola-ve-Svycarsku-vyjezdy-na-Zapad-721925>
--------------------------------------------- text přílohy -------------------------------------------------------
Bobošíková odhaluje: Pokrytec Fischer! Žádná kotelna za komunistů. Škola ve Švýcarsku, výjezdy na Západ...
29.11.2022 22:40 | Ze sítí
Na prezidentského kandidáta Pavla Fischera, který říká, že „žil za komunismu s rodinou v podzemí“, si posvítila Jana Bobošíková v pořadu Aby bylo jasno, aby zjistila, že za minulého režimu byl ve škole ve Švýcarsku a jezdil na pobyty na Západ. Kvůli jeho protiřečení si jej neváhala nazvat „pokrytcem“.
Sdílet na FB
Bobošíková odhaluje: Pokrytec Fischer! Žádná kotelna za komunistů. Škola ve Švýcarsku, výjezdy na Západ...
Foto: Screen: FCB
Popisek: Pavel Fischer
reklama
Stejně jako Andrej Babiš i senátor Pavel Fischer navštěvoval za dob komunismu školu ve Švýcarsku. Interpretace médií jejich mládí je však zcela jiná. „Zatímco Andrej Babiš je trvale označován jako komunista či estébák, Pavel Fischer je veden jako ctnostný spolupracovník Václava Havla,“ uvádí moderátorka pořadu.
Zaměřila se proto blíže na to, co je pravdy na Fischerově vyjádření v médiích, že on i jeho rodina „za komunismu žili v podzemí“. „Budete žasnout, čeho se nám podařilo dopátrat, zejména nad jeho pokrytectvím,“ odkazuje Bobošíková na Fischerovu letos vydanou knihu životopisných rozhovorů, kde o své rodině píše Fischer zcela něco jiného, než prezentuje v médiích.
Detaily z knihy následně přibližuje. „V knize se dočteme, že se narodil do rodiny učitelky a akademického pracovníka. Maminka za komunismu učila budoucí učitele na Střední pedagogické škole v Praze v Dejvicích. Jeho tatínek, jaderný fyzik, v 50. letech působil jako výzkumník v Sovětském svazu, v ústavu jaderných výzkumů v Dubně u Moskvy. Od té doby se datuje jeho záznam v evidenci zájmových osob StB. Loni své působení v Sovětském svazu shrnul slovy ‚byla to práce na vysoké vědecké mezinárodní úrovni, jaká tehdy v Praze nebyla možná‘,“ uvádí Bobošíková.
Mgr. Pavel Fischer
BPP
senátor
V 60. letech dostal Fischerův otec nabídku pracovat ve Švýcarsku. Celá rodina včetně tří dětí odjela za ním. A tehdy šestiletý Pavel Fischer začal ve Švýcarsku chodit do základní školy. „Prezidentský kandidát podporovaný koalicí SPOLU ale nechodil do školy jen ve Švýcarsku: „Pravidelně, patrně jako příslušník undergroundu, překračoval před rokem 1989 hranice do kapitalistické ciziny. S uměleckým souborem jezdil jako teenager do západního Německa, do Belgie, Španělska nebo Švédska. Studoval francouzštinu a češtinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. A coby vysokoškolák za komunismu strávil část stáže na studijním pobytu ve Francii. Sametová revoluce jej pak zastihla na univerzitě v Barceloně, kde psal svou diplomovou práci,“ popisuje Bobošíková, jak žil kandidát s rodinou před sametovou revolucí.
A shrnuje: „To je ‚podzemí‘ podle prezidentského kandidáta Pavla Fischera. Takže žádná kotelna, kam museli ti, kteří skutečně žili v undergroundu, ale škola ve Švýcarsku, studium na prorežimní filozofické fakultě a časté cesty za železnou oponu, o kterých si drtivá většina občanů mohla nechat jen zdát,“ podotkla.
V době socialismu se dalo do zahraničí cestovat s výjezdní doložkou, tedy povolením vycestovat, které dostávali pouze režimem prověření občané. „Pavel Fischer k tomu musel mít doporučení od školy a absolvovat osobní pohovor na kádrovém oddělení. A musel mít také doporučení Socialistického svazu mládeže,“ pokračuje Bobošíková. Komunistický cestovatel, jak Fischera moderátorka prezentuje, vysvětluje své členství v SSM následovně: „Tehdy na mě táta tlačil, abych vstoupil do Socialistického svazu mládeže, což jsem dlouho nechtěl, ale nakonec jsem ustoupil.“
„Prostě křesťanská výchova v undergroundu jako řemen,“ podotýká Bobošíková. S tím, že prezidentská kandidatura Andreje Babiše, který stejně jako senátor Fischer chodil do školy ve Švýcarsku, přijde Fischerovi „jako z blbého filmu“. Termínem „blbý“ nebo „navedený“ se nezdráhal Fischer také označovat současnou hlavu státu Miloše Zemana.
------------------------------------------------------ text přílohy -------------------------------------------------------------
Měla 8216 Kč na měsíc. Samoživitelka s dcerou, syn student. Teď přišly
zálohy, vládě řekla své | ParlamentniListy.cz – politika ze všech stran
<https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Mela-8216-Kc-na-mesic-Samozivitelka-s-dcerou-syn-student-Ted-prisly-zalohy-vlade-rekla-sve-721889>
---------------------------------------------------- text přílohy --------------------------------------------------------------------
Měla 8216 Kč na měsíc. Samoživitelka s dcerou, syn student. Teď přišly zálohy, vládě řekla své
29.11.2022 18:27 | Kauza
„Kdybych neměla fakt navíc žádné prachy, ale byla jen na podpoře, to by byl průser!“ Jak přežít s dcerou za osm tisíc měsíčně? Každý měsíc se přitom poslední dobou náklady měnily. „Je to dost divočina. Teď jsem posílala asi devět tisíc jen na byťák do fondu oprav, za vodu, plus elektřinu a plyn atd.,“ popisuje samoživitelka Petra. Za předchozí politické reprezentace bylo podle ní čerpání příspěvků dostupnější. Sama byla do loňského léta na invalidním důchodu, od té doby už pracuje. Syna, který musí kvůli vzdálenosti školy bydlet na internátu, stále finančně podporuje.
Sdílet na FB
Měla 8216 Kč na měsíc. Samoživitelka s dcerou, syn student. Teď přišly zálohy, vládě řekla své
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prázdná peněženka, ilustrační foto
reklama
Petra ze Vsetína je samoživitelka, která žije se čtrnáctiletou dcerou Janou a snaží se také pomoci zajistit studia pro osmnáctiletého syna Vaška. Sama prošla veškeré účetnictví za uplynulá léta, a může tak srovnávat, jestli bylo hůř, nebo líp.
„Když se podívám na letošní rok. Je na tom vidět, kolik vláda přispívá na dítě, kolik na bydlení. Pracovala jsem do 27. ledna a z tohoto příjmu jsem pak dostala podporu. Když jsem vše rozpočítala, vyšel mi celkový příjem 61 933 Kč. Když jsem tedy spočítala podporu, kterou jsme dostali, a veškeré ostatní příjmy, tak to vyšlo na 17 716 Kč na měsíc. Je v tom zahrnuta podpora, příspěvek na bydlení i výživné na děti,“ popisuje devětačtyřicetiletá Petra.
Syn Václav studuje střední školu v jižních Čechách, jen jemu posílá matka měsíčně včetně výživného od otce devět a půl tisíce. „Nám, tedy Janě a mně, zůstává 8 216 korun na to, abychom fungovaly. Taková částka představuje snad jen náklady na byt,“ kritizuje.
Poslední dobou dost „velká divočina“
Každý měsíc se poslední dobou náklady měnily. „Je to dost divočina. Teď jsem posílala asi devět tisíc jen na byťák do fondu oprav, za vodu, plus elektřinu a plyn atd.,“ popisuje Petra.
Navýšení zálohových plateb na bytové družstvo. Foto: Petra
„Teď nám zvedli elektřinu na 1 800 Kč. Přitom reálnou spotřebu jsem měla 600 za měsíc a ztrojnásobili mi to. Tak jsem jim volala a úhradu mi snížili. Ale stejně budou náklady vyšší za elektřinu a plyn asi přes dva tisíce,“ poznamenala.
Předpis nových zálohových plateb na plyn a elektřinu. Foto: Petra
Předchozí vláda dávala lepší možnosti podpory
Průměrný příjem měla rodina v roce 2020 měsíčně 20 602 Kč. „V tom byl zbytek invalidního důchodu, pak jsem šla na brigádu. Od 10. 8. mi skončil důchod, takže jsem byla oficiálně zdravá a brala jsem minimální podporu. Pak jsem byla zaměstnaná ve fabrice. Stejně to nebyl žádný velký zázrak,“ popisuje.
„Když se dívám, jak tato vláda přispívá, je horší než předchozí, co se týká možnosti podpory,“ říká devětačtyřicetiletá Petra.
„Kdybych neměla fakt navíc žádné prachy, ale byla jen na podpoře, to by byl průser,“ říká jasně, že bez práce tzv. bokem by rodina těžko přežila. „Samozřejmě. Na život z podpor moc nezbude. Když si to představíš, z těch peněz neuživíš vlastně ani děcko na intru! Vlastně by musel být syn doma a nestudovat. To vůbec nevím, jak by řešila sociálka. Kam by to došlo? To je masakr pro rodiče, když mají dítě někde na intru,“ říká. „Možná si syn nezasloužil, abych mu takovou šanci dala, že může studovat obor, který chce. Není ochotný přijít a s něčím mi pomoct. Mně to rodiče nedopřáli,“ uvažuje.
Psali jsme:
Havlíček (ANO): Máte navíc osm tisíc státních zaměstnanců
Pekarová Adamová (TOP 09): Byli, jsou a vždycky tady budou lidé, kteří potřebují pomoc sociálního systému
Herní židle pro hráče: Nezáleží na vaší výšce nebo postavě, pro každého se najde ideální model. Vyberte
Reklama
Odmítáme zvyšování daní, udeřil Okamura
V srpnu se Petře podařilo práci najít a věří, že zaměstnavatel pobočku udrží. „Doufám, že nám nezruší bonusy. Je krize, všichni zdražují,“ podotýká a povzdechne si: „Někteří lidi ty prachy mají…“
Stát by měl automaticky výživné zvedat
To, že se dnes všechno přepočítává jen na peníze, Petru pěkně štve. „Všechno je nesmyslné. Ženou nás do války. Peníze někde mizí. Bohatí bohatnou a chudí chudnou. Nejslabší vrstvy musejí řešit jobovky,“ rozčiluje se. „Když si vezmeš všechny ženské, které nevycházejí dobře s partnery, musejí teď žádat o navýšení výživného. Stát by měl automaticky výživné zvedat a chránit ty nejslabší. Sama vím, kolik mě stojí různé žádosti energie, a pak to soudce smete. Pokud nejsi na úplném minimu, stejně nemůžeš žádat o životní minimum. Stát ti dá jen tolik, abys přežila, ale co když například potřebuješ brýle? Stát bude doplácet takové jednotlivosti třetině národa? Ti, kteří se starají ještě o malé děti, jsou navíc sami, nemají síť vztahů, je to pro ně dost náročné na psychiku,“ shrnula.
Z vánočních dárků zatím objednala jen drobnosti, děti dostanou pod stromek pouze takové věci, které budou opravdu potřebovat. S tím, že by bývalý partner na dárky nějak přispěl, už dávno nepočítá. Některé věci bude Petra zřejmě kupovat přes bazar, ale už teď se obává dalších výdajů, které přijdou začátkem nového roku (jména na žádost matky redakce změnila, pozn. red.)
Jak nedávno komentoval sociolog Petr Hampl, copak dárky? „Horší je, že jsou lidé, kteří nebudou mít na štědrovečerní večeři nebo si nemohou pořádně zatopit. Nedokážeme teď odhadnout, jak je to velká skupina, ale může to být milion lidí nebo i víc. Natož dárky,“ přemýšlí sociolog Petr Hampl s tím, že Moravské naftové doly začaly nabízet dárkový poukaz na trochu elektřiny. „Můžete tedy blízkým darovat pár kilowatthodin, aby si mohli ohřát vodu. To dokresluje současnou situaci naprosto výstižně,“ říká.
Přibližně desetina Čechů letos kvůli nedostatku peněz nebude kupovat žádné vánoční dárky. Nejčastěji jde o lidi v důchodovém věku a bez zaměstnání, kterým finance mnohdy nestačí ani na nejlevnější jídlo a oblečení.
----------------------------------------------------------- text přílohy -------------------------------------------------------------
,,Děti vám do války nedám.” Vidlák blokován, ale nelekl se. Vše dohrál |
ParlamentniListy.cz – politika ze všech stran
<https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/-Deti-vam-do-valky-nedam-Vidlak-blokovan-ale-nelekl-se-Vse-dohral-721926>
-------------------------------------------------- text přílohy -----------------------------------------------
,,Děti vám do války nedám.” Vidlák blokován, ale nelekl se. Vše dohrál
30.11.2022 4:38 | Rozhovor
VIDLÁKŮV TÝDEN „Letošní rok byl ve znamení skutečně zběsilého utrácení za neuvěřitelné ceny a tak bych se vlastně ani nedivil, kdyby najednou někde cvaklo a druhý den bychom se dozvěděli, že válka skončila, velcí kluci se domluvili a je po všem. P