Show Email
Přílohou e-mailu je článek ekonomky Markéty Šichtařové, která se zamýšlí nad dopady zastropování cen eletkřiny a zemního plynu. Podle názoru Šichtařové, opatření nemotivuje k úsporám a způsobí nedostatek energií. Celý článek je především kritikou politiky Green Deal, které paní Šichtařová přisuzuje extrémní růst cen energií. Chybí však jakákoliv zmínka o důvodu, a to je aktuální nedostatek plynu na evropském trhu. Nejlepším řešením by údajně bylo zrušit emisní povolenky (což by ovšem cenu elektřiny snížilo jen velmi nepatrně) a zrušit poplatek na podporu výroby z obnovitelných zdrojů (jehož zrušení již však bylo vládou avizováno) a dále snížit ostatní daně.
-------- text přílohy --------
Za drahé energie může ideologie, strop nic neřeší
13. 09. 2022 14:36:05
Jednoznačně nejvýznamnější událostí posledních 24 hodin je fakt, že česká vláda včera večer zveřejnila základní informace k zastropování cen energií pro maloodběratele, tedy domácnosti a živnostníky.
Ve středu by pak měly následovat informace o zastropování cen pro podniky.
Strop je stanoven na 6 Kč/kWh u silové elektřiny a 3 Kč/kWh u plynu včetně DPH. Aktuálně je burzovní cena elektřiny (bez DPH) u 200 EUR/MWh. Ceny by se měly snížit od listopadu a měly by platit i v průběhu celého příštího roku. Vláda odhaduje, že státní rozpočet by to mohlo zatížit do 130 miliard korun, ale realita bude pravděpodobně vyšší, nepřekvapil by efekt pro rozpočet až ve výši 200 miliard korun. Hradit to vláda chce z výnosu z windfall tax neboli daně z „nadměrných“ zisků, z vyšší dividendy státních podniků a z výnosu z prodeje emisních povolenek. Je prakticky jasné, že tohle jsou vedle nákladů na dotace pro zastropování cen energií jenom drobné. Ve skutečnosti tak bude tato dotace hrazena navýšením státního dluhu.
Už jsem upozorňovala na to, že zastropování cen v konečném důsledku povede k nedostatku energií. Je ovšem nedostatek a nedostatek. Ne každý nedostatek se musí projevit přídělovým systémem. Do určité míry se nedostatek může projevovat „jen“ tím, že burzovní cena poroste ještě výš, takže stát bude nucen k ještě vyšším dotacím. Aktuálně je cenový strop s největší pravděpodobností stanoven tak, že energie nebude chybět až natolik kriticky, aby například došlo k blackoutu. Přesto cenový strop znamená, že domácnosti nebudou mít dostatečnou motivaci šetřit. Takže se tím nikterak neřeší převis poptávky nad nabídkou. Vláda si tím jen kupuje čas.
Ukážeme si to