Show Email
agrese Ruska jednoznačně ano, ale Havel schvaloval "humanitárni bombardování", volání po stejném metru pro Krym i Kosovo, Putin má výmluvu
Každá válka a napadení suveréního státu je neomluvitelné, i kdyby bylo vedeno pod hlavičkou jakéhokoliv bohulibého úmyslu, protože za mocenské zájmy válečných štváčů platí většinou obyčejní občané, nejen ekonomicky, ale bohužel i vlastními životy. Každý soudný člověk odsoudí v současné době agresi Ruska vůči Ukrajině a snaží se podpořit suverénní stát, aby konflikt skončil co nejdříve a s co nejmenšími ztrátami hlavně na životech.
Jen je smutné, že stejně razantní ve vyhlašování sankcí nebyly některé státy při válkách v Jugoslávii, Iráku, Lybii a dalších státech, které stály v cestě opět jen zájmům mocností. Bohužel v těchto konfliktech také umírali převážně jen obyčejní občané.
Podporou tvrdých sankcí vůči jakémukoliv agresorovi, který vyvolá válečný konflikt je třeba dát najevo, že typ řešení vztahů mezi státy totuto formou neprojde nikomu a bude postupováno proti všem stejným metrem !!!
Pro zajímavost a poučení pro případné aktivity politiků z minulosti, hlavnmě pro ty budoucí - viz příloha..
--DOCX--
Václav Havel a zamyšlení nad „pravdou a láskou“ , upřímností a dodržování slibů..
Český prezident Václav Havel v dubnu roku 1999 před svou cestou do USA v interview prohlásil:
„Domnívám se, že během zásahu NATO v Kosovu existuje jeden činitel, který nikdo nemůže popřít. Nálety, bomby, ty nebyly vyvolány ze zištných zájmů, jejich povaha je čistě humanitární...“
Přesně v tom okamžiku pan Václav Havel popřel sám sebe a stal se parodií toho, za co do té doby bojoval. Stal se agentem agresivních sil. Marně se dnes někteří snaží popřít, že nikdy neřekl sousloví „humanitární bombardování“. Takto zkráceně to možná opravdu nezaznělo, ale přesný citát máte výše. V ten okamžik se stal prezident poskokem agresora a tím popřel celý svůj předchozí koncept „života v pravdě“. A pokračovalo to, když se postavil za další nelegální agresi, tentokrát takzvaným Dopisem osmi, kdy podpořil nelegální agresi proti Iráku.
I schválení aliančního útoku na Jugoslávii tedy lze považovat opět za chybu?
Chybu? Můžete zločin nazvat chybou? Proč jsme schválili přelety bombardérů s vražedným nákladem? Řekové, staří členové NATO, tak neučinili. Proč jsme poté schválili vznik státu Kosovo – proti pravidlům OSN i proti pravidlům, která jsme sami naslibovali Srbsku? Slovensko a mnohé jiné státy měly svou hrdost a nic takového dodnes neodsouhlasily. Tímto nelegálním postupem jsme se podíleli na zlu.
Proč se tehdy nerozpoutal také takový odpor proti válce v Jugoslávii, kde také umírali lidé, bohužel i civilisté, proč nebyly uplatňovány sankce jako nyní proti Rusku. Ale proti KOMU, že ? To není obhajoba agresora, který vyvolal válku, ale naopak podpora toho, by svět držel stejný metr a tím varoval další potencionální agresory před vyvoláním jakékoliv války, kdy budou vůči agresorovi uplatněny vždy tvrdé sankce..
Dnes se mnozí nepřemýšlející lidé vztekají nad faktem, že legální vláda Krymu vyhlásila referendum, obyvatelstvo se jednoznačně vyjádřilo pro osamostatnění, vláda i parlament Krymské republiky toto rozhodnutí respektovaly, osamostatnily se a o pár dní později požádaly o vstup do federace sousedního státu. Nikdy v historii neproběhla realizace práva národa na sebeurčení takto hladce jako v tomto případě. A nebuďme slepí, ani v roce 1918 Československo nevzniklo takto jednoznačně, museli jsme silou vojska potlačit bouřící se odpor.
K ničemu takovému v provincii Kosovo nedošlo. Naopak. Srbská vláda byla obelhána, že Kosovo zůstane součástí Jugoslávie a NATO se jen postará o uklidnění situace. V nejbližším možném okamžiku došlo k odtržení Kosova od Srbska a k etnické čistce na těchto územích. Přitom anexi silou zakazuje mezinárodní právo a jakékoliv jednostranné změny hranic jdou proti pořádku založenému na principech Charty OSN.
Takže mějme stejný metr na Kosovo i Krym, kdy touto chybou v Kosovu dal západ Putinovi do ruky klacek, kterým obhajuje zabrání Krymu, včetně toho, že proběhlo referendum, na rozdíl od Kosova, kde se Srbska NIKDO na nic neptal.. Ale žádnou válku nelze ničím omluvit ať ji provádí kdokoliv pod jakoukoliv záminkou. Většina konfliktů v historii vznikla z původně bohulibých úmyslů ..