Show Email
V energetické krizi je jasným vítězem Gazprom a Kreml. Evropa se porazila sama. Doplatila na své pokusy o energetickou nezávislost na Rusku a blokování výstavby Nord Stream 2. Německo podepsalo dlouhodobou smlouvu s Ruskem a nyní odebírá plyn mnohem levněji, než zbytek Evropy.
> Co na to odbornice Pekarová Němcová Černochová a další ....
---Přepis přílohy---
Odveta je tady: Gazprom zablokoval evropský plynový poker
2. 10. 2021 kuryr
Ceny plynu v Evropě stále lámou rekordy tak rychle, že to novinové titulky nestíhají. Zatímco 14. září se tisíc metrů krychlových plynu na londýnské burze ICE obchodovalo za 840 dolarů, 15. září se ceny vyšplhaly na další historické maximum 960 dolarů za tisíc metrů krychlových. Je těžké uvěřit, že ještě loni na jaře byla cena “modrého paliva” dvouciferná.
Zatímco Evropané panikaří a doufají, že nával opadne a ceny půjdou dolů, ruské úřady zůstávají klidné. V Bruselu připomínají, že spuštění Severního proudu 2 by mohlo situaci stabilizovat, ale Evropané plánují dokončit jeho certifikaci až 8. ledna. To znamená, že EU bude v zimě bez plynu z nového ruského plynovodu.
Ačkoli se situace nadále rychle mění, již nyní lze s jistotou říci, že v tomto příběhu je vítězná strana, a tou je Gazprom a Kreml, který za ním stojí. Právě teď si vrcholní manažeři a úředníci pravděpodobně mnou ruce a připomínají Evropanům všechny prohrané soudy, všechny pokusy zablokovat výstavbu Nord Stream 2, zavést kvóty a revidovat ceny.
Zároveň Rusko čistě porazilo Evropu podle jejích vlastních pravidel. Alexej Koreněv, vedoucí analytik skupiny společností Finam, řekl deníku Svobodná Pressa, jak přesně to udělali, jaké nové rekordy mohou ceny vynést a proč se Evropané mohou podruhé “střelit do nohy”.
“Pokročilá” plynová deklarace EU, kterou dosud prosazovala Evropská komise, navrhuje, aby v zájmu boje proti monopolu a ochrany před ruským vlivem na energetickou bezpečnost EU činily naše plynové kvóty maximálně 50 % a zbytek by měl pocházet od alternativních dodavatelů. A právě s tím si nyní Evropané pohrávají.
Ruská strana se je dlouho snažila přesvědčit o dvou věcech.
První je, že pokud chce Evropa zajistit svou energetickou bezpečnost, měla by mít v určitých situacích možnost tyto kvóty překročit. Evropané však trvali na tom, že by měli být velmi přísní, a to i pokud jde o Nord Stream 2, který by měl být z 50 % naplněn ruským plynem a z 50 % alternativními dodavateli. Ačkoli, jací alternativní dodavatelé by mohli být v potrubí, které vede z Rus