Show Email
.doc dokument - přepis bojovného projevu Babiše z 3. 6. 2021 ve sněmovně k pokusu o vyslovení nedůvěry vládě (8 stran). Ne, že "bude líp" - ono už je a bylo. Všechno jde dobře, a šlo by ještě lépe, kdyby demo opozice neházela vládě a především premiérovi klacky pod nohy, doma i v EU.
Už víme,proč ČT nepřenášela živě jednání sněmovny !!!
Tohle jsem teď řekl ve Sněmovně.
Vážené poslankyně, vážení poslanci,
Předstupuji zde ve Sněmovně se svým návrhem na zmrazení platů politiků na stávající úrovni na následujících pět let, tedy až do roku 2026. Pokud bychom to neudělali, platy se od ledna skokově zvýší a to by v dnešní situaci bylo skandální. Měli bychom jít příkladem. Sám svůj plat posílám samoživitelkám. Za zvýšení našich platů bych se musel stydět, když žijeme z peněz daňových poplatníků.
Dnes mají poslanci a senátoři, i při letošním zmrazení, nárok na základní plat ve výši 90 800 korun měsíčně a k tomu peněžité paušální náhrady 47 200 korun až 64 000 korun měsíčně na dopravu, reprezentaci atd. To jsou ty náhrady, za které si expremiér Sobotka našetřil na byt. Když to tedy zprůměrujeme, vychází to na nějakých 146 000 korun hrubého měsíčně.
Pokud platy nezmrazíme, tak by vyskočily o více než 6,1 procenta a od příštího roku by bral řadový poslanec nebo senátor 96 300 Kč měsíčně a peněžní náhrady by všem zákonodárcům vzrostly od 50 000 Kč do 67 800 Kč měsíčně – v průměru by tak poslanci a senátoři brali 155 tisíc korun měsíčně.
Jenže základní plat pobírá jen menšina. Většina politiků má nějakou funkci a funkce samozřejmě znamenají příplatky. Proto jsou tak populární. Předseda výboru má dnes plat 127 800 Kč měsíčně bez paušálních náhrad, po rozmrazení by bral 135 600 Kč měsíčně. Místopředseda Sněmovny i Senátu dostává 173 200 korun každý měsíc a po rozmrazení by měl 183 700 korun měsíčně.
Samozřejmě to není jako brát 48 milionů v dotacích pro svou neziskovku zabývající se právy žen v Barmě, ale i tak to jsou velmi slušné peníze. A když jste nejen poslanec, ale i starosta a kumulujete funkce, tak není problém se přiblížit i čtvrt milionu. To mi určitě potvrdí kolegové ze STAN.
Vedle platů a finančních náhrad, nesmíme opomenout výhody jako služební auta pro funkcionáře, telefony a počítače, expertné, asistenti, kanceláře, které jsou v řádu desítek tisíc měsíčně, ale i 2,5krát vyšší zahraniční diety než dostávají obyčejní zaměstnanci. Snad kromě učitelů jsou poslanci a senátoři také jediní, kdo mají v létě dva měsíce prázdnin. A na rozdíl od členů vlády se na poslance a senátory nevztahuje zákon o střetu zájmů, takže si mohou dál v klidu podnikat a přitom hlasovat o svém předmětu podnikání.
Když jsem svůj návrh podal, tak přišly očekávané reakce, jako proč jsem si nevzpomněl dřív, že to rozpočet nevytrhne a že to je populismus. Na zmrazení platů jsem si vzpomněl už v červnu, ale tehdy můj návrh neprošel, protože jsem navrhoval zmrazit platy všem ústavním činitelům, tedy i soudcům a státním zástupcům, což byla chyba. Mně ale jde jen o platy politiků. Nesouhlasím ani s námitkou, že to státní kasu nevytrhne. Odhaduje se, že zmrazení platů politiků by státní kase přineslo za pět let podle odhadů ministerstva financí 727 milionů korun. A každý řádný hospodář ví, že mít 727 milionů, nebo nemít 727 milionů, je rozdíl 727 milionů. Navíc, když čtu rozhovory opozičních politiků, tak se všichni dožadují větších úspor. Proto kde lépe začít než u sebe.
A pokud jde o obvinění z populismu? Možná proto, že vím, že čím blíž je termín voleb, tím větší je ochota politiků přistoupit na některé – pro ně nepopulární – kroky. Každopádně uvidíme, zda je pravda, že tradiční strany uzavřely dohodu, že až bude po volbách ODS, STAN, TOP 09 a KDU-ČSL návrh v Senátu zamítnou a nechají platy všem politikům od příštího roku zase vzrůst o 6,1 %.
Upřímně, nejsem tady od toho, abych hájil zájmy politiků a stranických sekretariátů, ale zájmy lidí – důchodců i pracujících, rodin s dětmi i samoživitelek, zaměstnanců i živnostníků. Tedy zájmy těch, na které opoziční politici vždycky kašlali. Sice jim před volbami slibovali hory doly, protože potřebovali jejich hlas, ale jakmile bylo po volbách, tak na svoje sliby šmahem zapomněli, protože jim šlo jen o trafiky a koryta.
To pro hnutí ANO neplatí. Na rozdíl od spousty z vás jsem do politiky nešel s cílem zbohatnout, jak jste jistě zaznamenali v tisku, ale s cílem zlepšit život všem našim občanům. A teď je mým zájmem životní úroveň, kterou jsme vydobyli, před pětikoalicí Pirátostánu a SPOLU ochránit.
Nemám problém přiznat, že neumím moc mluvit. Kupení prázdných slov považuji za ztrátu času a scházela mi trpělivost to věčné žvanění poslouchat. I když musím říct, že to žvanění je svým způsobem umění – jen profesionální politici dokáží mluvit dlouhé hodiny, a přitom neříct vůbec nic. Ještě, že se plat politiků neodvíjí od počtu vyřčených slov, protože to by Česká republika skutečně musela vyhlásit státní bankrot.
Pro mě vždycky byly rozhodující činy a výsledky, a podle toho jsem se řídil v osobním životě, jako podnikatel, jako ministr i jako předseda vlády. Vím, že pro spoustu z vás to bude obrovským překvapením, ale já jsem naprostou většinu svých slibů splnil. Ze Smlouvy s občany, kterou jsem sepsal před volbami v říjnu 2017, jsem splnil 20 z 22 bodů. Moje vláda v čele s hnutím ANO prosadila naprostou většinu závazků z programového prohlášení, a to i přes někdy velmi ostré spory. Tady bych chtěl poděkovat ČSSD jako koaličnímu partnerovi a také některým kolegům z opozice, kteří se dokázali na svět dívat nezaslepeně, ne jen skrze antibabišovské brýle. I když to z vyjadřování stranických bafuňářů nevypadá, v každé straně se najdou rozumní lidé.
V politice a ekonomice jsou jednoznačná čísla. A i když můžete bez uzardění lhát, jako pan předseda Fiala a jeho spojenci o inflaci, zadlužení, ekonomice, s čísly nehnete. A jejich srovnání nabízí velmi plastický obraz o našem hospodářství. Začněme důchody.
V roce 2009 po Topolánkově vládě vzniklé z politické korupce symbolizované přeběhlíky, jeho kasírtaškou Dalíkem, králem hazardu Kalouskem, ministrem zázračného zbohatnutí Řebíčkem, ministrem zdravotních poplatků Julínkem nebo Promopro Vondrou, brali senioři průměrně důchod 10 028 korun měsíčně. Když se rok poté Kalouskovou složenkou dostala ODS a TOP 09 k moci, tak se odměnila po kampani Přemluv bábu a dědka seniorům tím, že jim v roce 2010 zvýšila důchod o nula korun. NULA. NULA. NIC. Pak se pochlapila a seniorům přidala 45 korun. Senioři si dodnes moc dobře pamatují, jak jste to tehdy obhajovali tím, že si důchodci umějí vystačit s málem. Na konci roku 2013 byl tak průměrný důchod 10 913 korun měsíčně. Za čtyři roky dokázala ODS a TOP