Show Email
Demagogický hejt na Piráty kvůli nepodmíněnému základnímu příjmu a vyššímu zdanění nemovitostí. Článek "argumentuje" zdaněním bytů v USA, Piráti ale uvažují o zdanění komerčních nemovitostí. Článek z Lidových novin.
Piráti, v překladu do češtiny Zločinci, jsou pěkně vyhuleni! Viz též článek z dnešních LN:
Zázraky podle Pirátů
Vysoké daně nemají žádné blahodárné důsledky z hlediska dostupnosti bydlení
Češi milují vlastnické bydlení. Nebýt závislý na libovůli pana domácího a netrpět ustavičnou úzkostí ze zrušení nájemní smlouvy je považováno za základní životní jistotu. Útok na vlastnictví je českou veřejností vnímán jako útok na osobní svobodu a bezpečí. Nedávno se ovšem Pirátské straně podařilo vyvolat rozruch právě v této souvislosti. O co šlo?
NATĚŠENI NA VLÁDNUTÍ
S ROSTOUCÍMI VOLEBNÍMI PREFERENCEMI PIRÁTŮ JE ZŘEJMÉ, JAK VELMI JSOU NATĚŠENI NA VLÁDNÍ MOC. PROMÝŠLEJÍ SOCIÁLNÍ PROGRAMY, NAPŘÍKLAD NEPODMÍNĚNÝ ZÁKLADNÍ PŘÍJEM (NZP). KAŽDÝ OBČAN BUDE MÍT V TOMTO SCHÉMATU NÁROK NA VÝPLATU STEJNÉ FINANČNÍ ČÁSTKY MĚSÍC CO MĚSÍC. ŽÁDNÉ PODMÍNKY, ŽÁDNÉ TESTY. BOHATŠÍ VRÁTÍ TUTO ČÁSTKU NA DANÍCH, NEZAMĚSTNANÍ A JINÍ LIDÉ V NOUZI BUDOU MÍT Z ČEHO ŽÍT, ANIŽ BY MUSELI POTUPNĚ ŽÁDAT O PODPORU A VYPLŇOVAT NA ÚŘADECH SLOŽITÉ FORMULÁŘE.
Hezká myšlenka, ale i bez počítání každého napadne, že bude asi finančně náročná. Pracovní skupina Pirátů pod vedením vystudovaného lesníka a zastupitele města Tachov Aleše Jakla zveřejnila v rámci brainstormingu ohledně financování NZP následující výbušný odstavec (citováno doslova):
„Zdanění nemovitostí může přinést stovky miliard korun ročně a zlepšit dostupnost cen nemovitostí k bydlení. Efektivní zdanění nemovitostí v USA se pohybuje mezi 0,3–2,21 % a v EU 0,05–1,93 % z ceny z nemovitosti. Současné efektivní zdanění v ČR se pohybuje kolem 0,01–0,04 % z ceny z nemovitostí (bez daně z nabytí nemovitých věcí), takže při zvýšení efektivního zdanění nemovitostí na 1 % lze získat 200–800 miliard korun ročně.“
Zvýšení daně z nemovitostí o dva desítkové řády vskutku nepatří mezi způsoby, jak si získat přátele a pozitivně působit na lidi. A jako by toho nebylo dost, pirátská pracovní skupina cítila potřebu nasypat do rány ještě sůl:
„Vedlejším kladným efektem vyššího zdanění nemovitostí je například lepší regulace trhu s bydlením a efektivnější využití nemovitostí ve smyslu vyřešení situace s neobsazenými byty a také posílení vlivu obcí prostřednictvím rozpočtového určení daní (na okraj podle sčítání lidu z roku 2011 je 651 937 bytových jednotek v rodinných i bytových domech neobydlených). Vyšším zdaněním nemovitostí můžeme odhadem navýšit NZP přibližně o 500–2000 korun.“
Představte si, že splácíte hypotéku za byt v hodnotě řekněme tří milionů. Platili byste daň z nemovitosti o téměř 30 000 ročně vyšší než doposud. Ze svého nepodmíněného příjmu nebudete mít nic, neboť jakožto bohatý člověk (máte přece vlastní byt a příjem dostačující na hypotéku!) celý NZP vrátíte státu ve formě daně z příjmu. Navíc nad vaši hlavu Piráti zavěsí Damoklův meč: pokud vaše příjmy kvůli věku nebo nemoci zeslábnou, vysoká daň z nemovitosti vás donutí stěhovat se do skromnějšího. V zemi, kde je investice do bydlení chápána jako nejlepší záruka klidného stáří, je to politicky destruktivní myšlenka.
Její motivaci lze ovšem pochopit ze sociálního složení Pirátské strany. Mnohdy jde o mladé lidi, kteří se potloukají po nájmech nebo bydlí u rodičů. Myšlenka vypudit nenáviděné boomery z jejich nemovitostí jim připadá lákavá. Pro starší čtenáře: „BOOMER“ JE VÝRAZ PŘEVZATÝ Z AMERICKÉ ANGLIČTINY OZNAČUJÍCÍ OSOBU NAROZENOU PŘED ROKEM 1966. Z PŮVODNĚ NEUTRÁLNÍHO VÝRAZU SE STALA NADÁVKA. BOOMER JE INTELEKTUÁLNĚ OMEZENÝ, RASISTA, XENOFOB, HOMOFOB A SEXISTA, POLITICKY NAPRAVO OD HITLERA. NEJHORŠÍM HŘÍCHEM BOOMERŮ JE OVŠEM JEJICH BOHATSTVÍ: DOKÁZALI SI „NASYSLIT“ TOLIK PENĚZ A NEMOVITOSTÍ, ŽE NA MLADÉ, VZDĚLANÉ A PERSPEKTIVNÍ SE JIŽ NEDOSTÁVÁ.
Generační nevraživost
A co státy s vysokými daněmi z nemovitostí? Funguje princip, že vyšší daně nutí k prodeji bytů, což snižuje jejich ceny?
Stát New Jersey daní rezidenční nemovitosti sazbou 2,49 procenta. Na opačném pólu v rámci USA je stát Alabama s průměrnou daní ve výši 0,41 procenta. I to je o řád více, než kolik dělá česká daň, ale je třeba vzít v úvahu, že USA mají nižší sazby v řadě jiných oblastí, zejména u nepřímých daní.
Pokud však jde o nájmy a ceny bytů, vyšší daň zaručeně nezpůsobí onen Piráty vytoužený zázrak. Průměrná cena za metr čtvereční bytu v Newarku, stát New Jersey, je vyšší o 44 až 65 procent než v Birminghamu, stát Alabama. Nájemné je v Newarku vyšší o 35 až 114 procent. Čisté příjmy jsou naopak v Newarku o 10 procent nižší. Vysoké daně nemají žádné blahodárné důsledky z hlediska dostupnosti bydlení. Znamenají jedině to, že majitelé domů přenesou své náklady na nájemníky, případně na kupující.
Obecně neexistuje žádný vztah mezi sazbou daní z nemovitostí a cenou bytů či domů. Neexistuje ani zázračný způsob, jak zařídit bydlení všem podle jejich představ. Ale pokrok je znát. V roce 1921 bydlelo jen 6 % Pražanů ve vlastním. O téměř sto let později to bylo již 29 %. Co se týká generační nevraživosti, NECHŤ SE MLADÍ PIRÁTI ZAMYSLÍ NAD NADČASOVÝM CITÁTEM ZDOBÍCÍM MNOHÉ HŘBITOVY: „CO JSTE VY, BYLI JSME I MY. CO JSME MY, BUDETE I VY.“
PAVEL KOHOUT
ekonom, Algorithmic Investment Management, a. s.
IMG_1907.jpg
223.66 KiB