Show Email
Tomáš Guttman o aktuálním dění na Blízkém východě a o násilí páchaném Palestinci na Židech a jejich majetku. Ve smíšených izraelských městech se tlupy Arabů začaly organizovat k pogromům. Poučením je, že i po generace integrování muslimové se můžou obrátit proti svým nemuslimským sousedům, natož pak ilegální imigranti plní nenávisti.
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Mlati-ridice-zapaluji-auta-Vsechno-jinak-Cech-z-Izraele-Co-vam-neukazuji-663789
Mlátí řidiče, zapalují auta. Všechno jinak. Čech z Izraele: Co vám neukazují
12.05.2021 19:57 | Komentář
Zápalné bomby a rakety. Hoří auta i synagogy, počet mrtvých roste. Jako každodenní realitu, kterou musejí Izraelci snášet již týdny, popisuje v Izraeli žijící publicista a vědec českého původu Tomáš Guttmann aktuální dění na Blízkém východě. Ve smíšených městech podle Guttmannova svědectví dokonce dochází k pogromům na židovské obyvatelstvo. „Jako jediní Arabové na Středním východě mají všechna politická práva a užívají si nejlepší zdravotní péče. To jim nezabránilo, aby hromadně napadli policejní stanice, zapalovali policejní auta, a díky policejní slabosti nakonec napadli domy svých židovských sousedů,“ říká. Upozorňuje i na podivnou praxi světových médií, která velmi hbitě informují o obětech na straně Palestinců, ale opačným směrem to funguje odlišně.
Mlátí řidiče, zapalují auta. Všechno jinak. Čech z Izraele: Co vám neukazují
Foto: Repro YouTube
Popisek: Izraelské bezpečnostní složky potlačují krvavé nepokoje ve městě Lod (11.5.2021)
reklama
Již několik týdnů létají z oné džungle zvané Gaza občasné rakety na pohraniční městečka a také balóny se zápalnými bombami, které způsobily četné požáry. Současně se již dva týdny snaží arabští kazatelé rozdmýchat v Jeruzalémě nepokoje, využívajíce jako každý rok svátečního měsíce Ramadánu. Během tohoto měsíce se Arabové utvrzují ve své zbožnosti, což se projevuje také „celoměsíčním půstem“, který je ve skutečnosti mohutným přejídáním, protože nepřetržitě jedí od západu slunce až do jeho východu; na konci Ramadánu navíc vypukne třídenní hostina zvaná Íd al-fitr (tento rok začíná 12. května).
Dalším projevem měsíčního svátku jsou návštěvy mešit, kde imámové vyzývají k boji proti nepřátelům v čele s Židy. Když se rozparádění věřící vyhrnuli z mešit, napadali tento rok v Jeruzalémě náhodné chodce, kamenovali auta a demolovali vše, co šlo. Nadšení mladíci fackovali v tramvajích a autobusech osamělé Židy a uveřejňovali násilné scény na společenských sítích, což vedlo k dalšímu napodobování. Na mnoha místech došlo i ke zranění malých dětí a byly oběti na životech.
Nejvíc problémů již po léta představují bohoslužby na Chrámové hoře ve Starém městě, po nichž často dochází k nepokojům. Na místě, kde dnes stojí dvě mešity, stával židovský chrám, zničený v roce 70 Římany po porážce židovského povstání. Dodnes je tato hora pro Židy posvátná, a dokonce se podle tradice nad ní vznáší božská aura (Šchina). Přesto byly Izraelem v roce 1967 slavnostně předány symbolické klíče od Chrámové hory Islámské náboženské radě (WAQF) na znamení izraelské touhy po míru po vyhrané válce.
Po šestidenní válce nečekali Arabové od Izraele nic dobrého, ale nakonec dostali vše, co válkou získat nedovedli. Izraelští generálové sice vedli dobře války, ale v míru se nevyznali. Navíc byli většinou zcela nenáboženští, takže Chrámová hora i s božskou aurou pro mnohé z nich představovala jen další vojenskou kótu. Po dvacetiletém rozdělení byl Jeruzalém v roce 1967 opět sjednocen, a svatá místa byla nominálně opět přístupna pro všechna náboženství, avšak WAQF paradoxně Židům nedovoluje modlitby na Chrámové hoře, což Izrael přijímá jako cenu „za mír“. Židé se tradičně modlí pod horou u Zdi nářků, což je západní stěna chrámového opevnění.
Psali jsme:
„Pseudostát Izr