Ukázat Factcheck
To snad ani nemůže být pravda ?
ÚVOD
Řetězovými emaily se šíří tento text:
“Tak toto je už opravdu síla! Maďarské město Székesfehérvár, které se loni přihlásilo do soutěže o titul "Evropské město roku" a spolu s dalšími sedmi uchazeči se dostalo až do semifinále, v těchto dnech vyřadila porota EU! Důvod? Porota EU mu oznámila, že jeho propagační video ukazující nejkrásnější části města, šťastné páry a hrající si děti není vyhovující, protože má příliš mnoho šťastných bílých lidí, křížů, kostelů a málo imigrantů!
A tak se nemůže stát hlavním městem evropské kultury. Jak se porota doslova vyjádřila: "Toto je propagační film pro bílou křesťanskou Evropu, každý je bílý, šťastný a tančí na ulici. Je tam příliš mnoho šťastných bílých lidí a křížů a málo migrantů. "Jako i starosta města Dr. András Cser-Palkovics řekl, rozhodnutí komise bylo založeno výhradně na politických otázkách. A podle jeho slov mu komise doslova vzkázala, že film pomíjí chudých a migrantů, ale zároveň je tam příliš křížů, kostelů a co je ještě horší je postoj města, protože je to považováno za hodnotu.”
Zbytek textu jsou názory autora o důkazech “toho, jací zvrácení lidé stojí na nejvyšší úrovni EU”.
FAKTA
Soutěž se jmenuje "Evropské hlavní město kultury" (v angličtině "European Capital of Culture").
Dle Wikipedie: “Titul Evropské hlavní město kultury je vždy na jeden rok propůjčován Evropskou unií jednomu či více evropským městům, která tak mají po celý rok možnost představit Evropě svůj kulturní život a jeho rozvoj. Původně byla tato města volena na základě kulturní historie, naplánovaných akcích a schopnosti projekt podpořit finančními prostředky a infrastrukturou. Nová studie z roku 2004 nyní považuje udělení titulu spíše jako podnět ke kulturnímu vývoji a změnám v daném městě. Města se přihlašují šest let dopředu.” (Wikipedia)
V roce 2017 se Székesfehérvár a dalších šest maďarských měst přihlásilo do soutěže (vítězným městem se nakonec stal Veszprém).
14.2.2018 proběhlo slyšení před porotou, která se k příspěvkům jednotlivých měst na místě vyjádřila. Toto slyšení je neveřejné a neexistuje z něj záznam dostupný veřejnosti.
15.2.2018 proběhla tisková konference, na níž starosta Székesfehérváru András Cser-Palkovics pogratuloval třem postupujícím městům (Debrecen, Győr a Veszprém) a vyjádřil se ke slyšení před odbornou komisí:
“Zasedání takzvané odborné komise nelze popsat jako jednání expertů, ale spíše jako zasedání nějakého sboru, který řeší aktuální politické a ideologické otázky. Zástupci města měli pocit, že stojí před popravčí četou naší kultury. Jeden z ‚odborníků‘ po zhlédnutí krátkého filmu o městu prohlásil, že je to ‚propaganda bílé křesťanské Evropy, všichni jsou bílí, všichni jsou šťastní a tančí na ulici‘.
Odborníci nám také vytkli, že jsme neukazovali chudé lidi a migranty, zato počet křížů a kostelů ve filmu označili za přehnaný. Člen poroty, jakýsi belgický politik, nám vytkl, že při tvorbě identity našeho projektu jsme vycházeli z římských, řeckých a židovsko-křesťanských kulturních tradic,“ prohlásil primátor Székesfehérváru s tím, že porota zřejmě očekávala, že město ve svém projektu totálně popře vlastní kulturu. (Léko)
Myslím, že těchto pár vět je také dobrým ukazatelem toho, co se stalo na včerejším slyšení odborníků. Téměř nic nebylo řečeno o tendrech, nezabývali se udržitelností, financováním, nezabývali se programy a investicemi, týkaly se pouze denních politických a ideologických obvinění. Jen proto, že jsme hrdí na naše kulturní hodnoty. Kříž není jen náboženskou, ale také kulturní hodnotou a dává nám rozmanitost, díky které jsme na Evropu hrdí. Slyšení bohužel nemělo evropský styl ani obsah a nejednalo se o rozmanitost, která byla v té době kritériem pro Evropské hlavní město kultury.
Milujeme naše město s našimi kostely a kříži. Jsme rádi, když jsme v bezpečí, klidní a umožňujeme lidem demokraticky vyznávat své vlastní hodnoty. Děkuji všem, kteří přispěli k tomu, že jsme dokázali sestavit tuto přihlášku, a chtěl bych zdůraznit, že jsme ji podali s jednomyslnou podporou. Jak bylo uvedeno výše, chtěli bychom do soutěže implementovat řadu bodů, ať už vyhrajeme nebo ne. V nadcházejících týdnech a měsících bych chtěl požádat Valné shromáždění, aby s pomocí našich odborníků a partnerů přesně vidělo, čeho lze dosáhnout. Rovněž bych rád nastolil problém na Valném shromáždění a informoval všechny členy vedení o stylu a obsahu slyšení a o skutečnosti, že by se od nás očekávalo, že v praxi odmítneme svoji vlastní kulturu. Toto slyšení nebylo o Fehérváru a nejen o kandidátských městech, ale o všech Maďarech a našich společných hodnotách.” (Bácskai a Molnár)
Informaci z tiskové konference přebralo několik webů:
- Rukojmí.cz: To snad ani nemůže být pravda .... !!!, 2018 (Rukojmí.cz)
- Středoevropan: Maďarské město nemůže být hlavním městem evropské kultury, protože je v něm příliš mnoho šťastných bílých lidí, 17.2.2018 (Vávra)
- Freeglobe: Euroúředníci vyřadili maďarské město ze soutěže o Evropské hlavní město kultury. Bylo podle nich moc bílé a maďarské. Podívejte se na šokující klip tohoto města, 19.2.2018 (MoonChild)
- Naštvané matky: Moc bílé, křesťanské a veselé. Takové nemůže být evropské hlavní město kultury!, 19.2.2018 (Naštvané matky)
- Česká pozice: Székesfehérvár se Evropským hlavním městem kultury nikdy nestane, 1.3.2018 (Léko)
- Orlický týdeník: ježkovy voči: Nenapravitelní, 2.5.2020 (JJEZEK)
- Parlamentní listy: Miroslav Macek: Co, proboha, v takového EU ještě pohledáváme?, 19.6.2020 (Macek)
V březnu roku 2018 vydala Evropská komise podrobnou zprávu k výběrovému řízení, která je ke stažení v PDF v angličtině na jejím webu. Ve zprávě komise ocenila plán na vývoj nového kreativního centra se záměrem zapojit místní podnikatelský sektor. Dále uvedla, že program města pro projekt Evropské hlavní město kultury je založen na historické minulosti města od neolitu, přes římské časy až po současnost a je založen na silné a stabilní síti hodnot a uměleckého života, skutečného i virtuálního, což je dle nch potenciálně pozitivní přístup, ale existuje riziko, že tematické roky (Rok baroka 2018, Rok průmyslové historice 2019, Rok Beethovena 2020, Rok Seuso 2021 a Rok Zlatého býka 2022) zaměřené na minulost města by mohly odvrátit pozornost od roku Evropského hlavního města kultury 2023 a jeho poslání zaměřeného do budoucna.
Evropská komise dále uvedla, že ačkoliv je kulturní a umělecký program zajímavý, jeví se jako náhodně vytvořené portfolio nespojených projektů bez jasné umělecké vize.
Jednou z výtek Evropské komise navrhovanému programu bylo, že ačkoliv město uznává rozmanitost svých obyvatel a podtrhuje chorvatské, polské, německé, arménské, romské a srbské vlivy na kulturní život, nebylo to z celkového přístupu patrné.
Dále Evropská komise hovoří o pozitivní vůli města posílit své mezinárodní vazby, ale z materiálů dodaných městem v rámci přihlášky bylo patrné, že se město soustředí pouze na historická fakta a minulost, místo aby vytvářelo nové kontakty s evropskými umělci, organizacemi a institucemi.
Dle Evropské komise byl ve výsledku umělecký a kulturní obsah navrhovaného programu zaměřen spíše na Maďarsko či střední Evropu a nebyl jasný přístup k současné evropské umělecké scéně. Ačkoliv dle názoru Evropské komise má stávající scéna současného umění v Székesfehérváru velký potenciál, navrhovaný program nevystihnul smysl Evropského hlavního města kultury, což je nabídnutí platformy pro zdůraznění bohatství a rozmanitosti kultur v Evropě, oslavu kulturních rysu, které Evropané sdílejí a zvýšení pocitu, že evropští občané patří do společného kulturního prostoru. (Evropská komise)
Zastoupení Evropské komise v České republice se proti článku České pozice z roku 2018 vymezilo na svých webových stránkách v roce 2018:
“Uchazeči musí splnit kritéria definovaná v rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady.
. A před porotou důvěryhodně prokázat, že budou schopni "papírové" cíle splnit, umět vše prodat a manažersky i administrativně celý rok zvládnout. … Székesfehérvár v tom neuspěl.
Nebo přesněji: jiná maďarská města to zvládla lépe, a proto se dostala do užšího výběru. Nic víc, nic míň. Porota k výběru mimochodem vydává koncem března zprávu.” (Zastoupení Evropské komise v České republice)
V roce 2020 vydalo Zastoupení Evropské komise v České republice vyjádření znovu:
“Již před dvěma lety jsme se ke stejnému tématu vyjadřovali v reakci na nesmyslný komentář pana Léka. Ten tvrdí, že důvodem neúspěchu maďarského Székesfehérváru v soutěži o Evropské hlavní město kultury 2023 je mj. to, že propagační video města vyzdvihuje bílou křesťanskou Evropu a nejsou na něm žádní migranti. Od té doby je tato dezinformace různým způsobem na internetu recyklována, proto bychom rádi naše tři body zopakovali...” (Zastoupení Evropské komise v České republice)
ZÁVĚR
Vzhledem k tomu, že je slyšení s Evropskou komisí neveřejné, nelze dozdrojovat, zda je vyjádření starosty Székesfehérváru pravdivé či ne, vyjadřuje se totiž k výrokům komisařů za nepřítomnosti veřejnosti. Z oficiální zprávy Evropské komise vyplývá, že Székesfehérvár nesplnil zcela zadání a jiná maďarská města byla připravena lépe.
Relevantní e-maily
5818 | To snad ani nemůže být pravda ? | 2020-09-01 17:13:00 |