bg-3-1
Eldariel je veřejnou verzí databáze dezinformačních řetězových e-mailů, které kolují českým kyberprostorem. Umožňuje anonymní přístup široké veřejnosti. Z důvodu informační toxicity je obsah e-mailů strojově zkrácen, aby tato databáze nemohla sloužit k jejich dalšímu šíření. Pro novináře, výzkumníky z akademické sféry apod. je určena plná verze databáze obsahující plnou, nekrácenou verzi obsahu. O přístup lze požádat na adrese cesti.elfove(at)gmail.com, součástí žádosti musí být její zdůvodnění. Čeští elfové si vyhrazují právo před schválením přístupu ověřit identitu žadatele. Případné zájemce upozorňujeme, že databázi na základě požadavků bezpečnostních složek státu neposkytujeme třetím stranám formou kopií, neumožňujeme její automatizované dálkové zpracování a netolerujeme pokusy o její automatické stahování a kopírování.

Ukázat Factcheck

Důchody - rozeslat dál přímo povinné

Aktualizováno: 2021-05-14 08:10
Publikováno: 2021-05-14 08:10

Pro pochopení toho, kolik "pracující lidé" běžně vydělávají, je potřeba se podívat na medián mezd.

Medián mezd včetně definice, co to znamená a trend za posledních pár let

Ve statistice patří mezi míry centrální tendence. Platí, že nejméně 50 % hodnot je menších nebo rovných a nejméně 50 % hodnot je větších nebo rovných mediánu. Srovnává se často s průměrem, který může být v pohledu na danou věc zavádějící. Málo vysokých hodnot mohou posunout průměr nahoru, byť takovou mzdu bere velmi málo lidí. Když seřadíme úroveň mezd a platů všech zaměstnanců od největší po nejmenší, tak zaměstnanec nacházející se se svou mzdou přesně uprostřed pobírá medián mezd. Medián tak tedy více odpovídá představě úrovni mzdy „průměrného“ zaměstnance. Dle údajů OECD dosahuje v Česku medián 85,2 % průměrné mzdy (z roku 2011). Čím větší rozdíl mezi průměrnou mzdou a mediánem, tím vyšší mzdová nerovnost v zemi je.

Protože je medián velmi často zmiňován v souvislosti s průměrnou mzdou, tak se nachází v přehledech průměrné mzdy, které vydává statistický úřad.

Přehled je zde: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/prumerne-mzdy-4-ctvrtleti-2019

Vývoj – roste, ke konci 4. čtvrtletí roku 2019 byl na 31 202 Kč za měsíc, což je bez dalších odpočtů jako na děti nebo nepracujícího manžela/manželku 23 568 Kč měsíčně.

https://www.finance.cz/519126-prumerna-mzda-2019-cr-eu-nemecko-rakousko/

- Kdo má vůbec nároky na sociální dávky v nezaměstnanosti a jestli je skutečně možné, že je Romové berou "celý život"?

Podmínky:

https://www.kurzy.cz/prispevky-davky/podpora-v-nezamestnanosti/

Uchazeči, který splňuje podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, se podpora vyplácí po určenou podpůrčí dobu, která činí:

5 měsíců u uchazečů o zaměstnání do 50 let věku,

8 měsíců u uchazečů o zaměstnání nad 50 a do 55 let věku,

11 měsíců u uchazečů o zaměstnání nad 55 let věku.

(Podle výše jmenovaného článku)

Takže není možné brát dávky v nezaměstnanosti celý život, ale traduje se to, protože se pletou do sebe dávky v nezaměstnanosti a jiné sociální dávky.

Jaké dávky skutečně dlouhodobě nezaměstnaní Romové mohou dostávat a kolik jich je?

Evidence státu nejsou podle národnosti. Nezaměstnaný je nezaměstnaný a nikdo se neptá, jakou barvu očí, pleti, politickou příslušnost a národnost má. Důchod se jim počítá jako každému jinému Čechovi.

 

Za co konkrétně komisařka Česko kritizovala ve věci diskriminace Romů u nás

Jaká komisařka? Nejčastěji za segregaci romských dětí ve školách.


Relevantní e-maily
4666 Důchody - rozeslat dál přímo povinné 2020-05-05 16:39:00