bg-3-1
Eldariel je veřejnou verzí databáze dezinformačních řetězových e-mailů, které kolují českým kyberprostorem. Umožňuje anonymní přístup široké veřejnosti. Z důvodu informační toxicity je obsah e-mailů strojově zkrácen, aby tato databáze nemohla sloužit k jejich dalšímu šíření. Pro novináře, výzkumníky z akademické sféry apod. je určena plná verze databáze obsahující plnou, nekrácenou verzi obsahu. O přístup lze požádat na adrese cesti.elfove(at)gmail.com, součástí žádosti musí být její zdůvodnění. Čeští elfové si vyhrazují právo před schválením přístupu ověřit identitu žadatele. Případné zájemce upozorňujeme, že databázi na základě požadavků bezpečnostních složek státu neposkytujeme třetím stranám formou kopií, neumožňujeme její automatizované dálkové zpracování a netolerujeme pokusy o její automatické stahování a kopírování.

Ukázat Factcheck

Úžasný Jaroslav Foldy jeho názor na podvodníky z charity

Aktualizováno: 2021-10-29 11:46
Publikováno: 2021-10-29 11:46

Text 7827

Výrok: „Člověk v tísni a zjevně i někteří v ČSSD to ale vidí jinak. Ty naši lidé zajímají jen jako zdroje peněz, které se mají vyždímat, rozdat všude možně po světě a s ušlechtilým a starostlivým výrazem ve tváři se u toho vyfotit. Když vidím naše lidi bez domova, když vidím naše nemocné, kterým nejsme schopni zajistit léčbu... A když pak vidím, jak tyhle vystresovaní pracující a vymírající Evropany někdo do nekonečna ždímá, aby poslal jejich peníze rychle se množícím Afričanům, nebo je bez výsledku rozdal na neefektivních dávkách, tak je mi z jedné strany strašně smutno a z druhé strany mám obrovský vztek. Tohle, že má být charita? Ne, to je vykořisťování a genocida"…

Fakta: Z českého státního rozpočtu šlo v roce 2019 Člověku v tísni 147 044 000 korun. To znamená, že na jednoho občana ČR to činí 14 korun 70 haléřů ročně. Kdyby Člověk v tísni nic nedostal a peníze se daly takzvaně potřebným, zbylo by tak například na sociálně slabší rodinu o čtyřech členech asi 60 korun ročně. To její sociální situace nezmění vůbec, natož zásadně.

 

Pro srovnání, jak uvádí na svých stránkách organizace Lékaři bez hranic, za 300 kč lze zajistit dítěti terapeutickou výživu na jeden měsíc. Efektivita peněz vybraných ve vyspělých zemích a použitá v zemích Třetího světa je tak zřejmá.

(https://www.lekari-bez-hranic.cz/podporte-nas)

Výrok: tyhle vystresovaní pracující a vymírající Evropany někdo do nekonečna ždímá, aby poslal jejich peníze rychle se množícím Afričanům, nebo je bez výsledku rozdal na neefektivních dávkách…“

Fakta: Autor výroku neuvádí, jaké dávky považuje za neefektivní. Vychází zřejmě z oblíbeného mýtu „snadného a bezpracného života na dávkách“, který nevychází z reality.

„Na některé (dávky) mají nárok všichni obyvatelé ČR po splnění podmínek. Mezi tyto dávky státní sociální podpory patří: přídavky na děti, příspěvek na bydlení a porodné. Dávky, které na příjmu rodiny nezávisí, jsou: rodičovský příspěvek a pohřebné…

Přídavky na děti slouží jako dlouhodobá a pravidelná pomoc rodinám, jejichž rozhodný příjem je nižší než 2,7násobek částky životního minima rodiny. Přídavky na děti mohou rodiny čerpat minimálně do té doby, než nezaopatřené (nedostudované) dítě splní povinnou školní docházku…

Příspěvek na bydlení je vyplácen jednotlivcům nebo rodinám s nízkými příjmy. Dříve měli nárok na příspěvek na bydlení pouze žadatelé, kteří měli v místě bydliště i trvalý pobyt, a jeho měsíční náklady na bydlení byly vyšší než 30 % příjmů (v Praze 35 % příjmů). Tímto příjmem se rozumí příjem všech členů domácnosti a započítává se i přídavek na dítě nebo rodičovský příspěvek…

Porodné je poslední dávkou, která je vyplácena na základě příjmu. Na rozdíl od dvou výše zmíněných se jedná o jednorázovou dávku, která je vyplácena rodinám s narozením prvního nebo druhého živého dítěte. I zde se posuzuje nárok na vyplacení dávky podle toho, zda byl příjem rodiny v předcházejícím kalendářním období nižší než 2,7násobek životního minima rodiny. Porodné je stanovenou pevnou částkou. Na první dítě je vyplaceno 13 000 Kč a na druhé 10 000 Kč…

Na výši rodičovského příspěvku nemá vliv příjem rodiny nebo jednotlivce a nárok na něj vzniká každému, kdo pravidelně a řádně pečuje o nejmladší dítě v domácnosti. Pečovatel i dítě musí být v České republice přihlášeni k trvalému pobytu. Rodičovský příspěvek činí na jedno dítě 300 000 Kč. Pokud se Vám narodí dvojčata nebo jiná „vícerčata“, máte nárok na příspěvek ve výši 450 000 Kč. To, jak bude rodič příspěvky čerpat, závisí z velké míry pouze na něm. Minimálně je musí čerpat 6 měsíců a maximálně do 4 let věku dítěte. Pokud se do rodiny narodí další dítě, vzniká automaticky nárok na příspěvek jen na nejmladšího člena rodiny. Příspěvek na starší dítě automaticky zaniká

Podpora v nezaměstnanosti – Jako uchazeč musí mít zaplacené důchodové pojištění minimálně za 12 měsíců v období posledních dvou let, což platí například i pro studenty, kteří po ukončení studia nemohou najít práci. Do této doby se ale počítá i tzv. náhradní doba zaměstnání (např. péče o dítě do 4 let věku). Stát v tuto chvíli pomáhá občanovi nejen tím, že mu platí zdravotní pojištění, ale také tím, že pokud člověk nemůže najít delší dobu práci, nabízí i možnosti rekvalifikace. Podpora v nezaměstnanosti se odvíjí od výše výplaty z poslední pracovní zkušenosti. Podpůrčí doba se odvíjí od věku uchazeče. Do 50 let je to 5 měsíců, od 50 do 55 let je to 8 měsíců a nad 55 let je to 11 měsíců.

(https://www.vimvic.cz/clanek/narok-na-prispevky-a-socialni-davky)

„Český dávkový systém má svůj paradox: zásluhové pojistné sociální dávky si významná část plátců pojistného podle zákona nezaslouží. Na podporu v nezaměstnanosti musí zaměstnanci přispívat dvakrát déle a vydělávat dvakrát víc, než jak dlouho a v jaké výši ji pak budou pobírat. Dávky na bydlení zase předpokládají buď dlouhodobě stabilní prostředí, nebo naopak rychlý pád do chudoby. Všechny ostatní případy má vyřešit mimořádná okamžitá pomoc, která tak ve skutečnosti není ani mimořádná, ani okamžitá… systém sociálních dávek, včetně těch, na které lidé odvádějí část své výplaty, nepočítá s odpovídajícím „pojistným plněním“ ze strany státu. Stát totiž zhusta vybírá víc, než je pak ochoten platit.“

(https://denikreferendum.cz/clanek/31157-cesky-socialni-system-jesama-dira-neni-divu-ze-nas-v-krizi-nepodrzi)

Je zřejmé, že některé dávky zneužívat nelze, protože by se třeba obtížně simulovalo narození neexistujícího dítěte. Mohlo by k tomu dojít v případě, že někdo pobírá podporu v nezaměstnanosti a kromě toho načerno pracuje, takže má peníze navíc a ještě neplatí řádně daně. To ovšem nijak nesouvisí se státním příspěvkem na činnost Člověka v tísni a jiných organizací.

Tvrzení: „Když jsem se dověděl, že Vendula Svobodová, dneska jinak, ani nevím jak, si z nadace, kterou zastupuje, bere měsíční obolus 180.000,- Kč, jsem nedal ani korunu žádné žebrárně.“

Fakta: Není zřejmé, o co se má jednat, protože nic takového nebylo nikdy doloženo a břemeno dokazování je na tom, kdo něco tvrdí. Protože se zjevně jedná o nadaci Kapka naděje, její výroční zprávy s údaji o financích lze nalézt na stránkách nadace:

https://www.kapkanadeje.cz/o-nas/vyrocni-zpravy

Téma se ovšem na českém bulváru řešilo. Na obrazu Venduly Svobodové – Pizingerové vystoupil i herec Martin Dejdar.

https://stars24.cz/celebrity/ceske-celebrity/11198-do-p-dele-kde-jsou-ty-penize-dejdar-se-poradne-nastval-kvuli-vendule-svobodove

 


Relevantní e-maily
7827 Úžasný Jaroslav Foldy jeho názor na podvodníky z charity 2020-12-29 10:31:17