bg-3-1
Eldariel je veřejnou verzí databáze dezinformačních řetězových e-mailů, které kolují českým kyberprostorem. Umožňuje anonymní přístup široké veřejnosti. Z důvodu informační toxicity je obsah e-mailů strojově zkrácen, aby tato databáze nemohla sloužit k jejich dalšímu šíření. Pro novináře, výzkumníky z akademické sféry apod. je určena plná verze databáze obsahující plnou, nekrácenou verzi obsahu. O přístup lze požádat na adrese cesti.elfove(at)gmail.com, součástí žádosti musí být její zdůvodnění. Čeští elfové si vyhrazují právo před schválením přístupu ověřit identitu žadatele. Případné zájemce upozorňujeme, že databázi na základě požadavků bezpečnostních složek státu neposkytujeme třetím stranám formou kopií, neumožňujeme její automatizované dálkové zpracování a netolerujeme pokusy o její automatické stahování a kopírování.

Ukázat Factcheck

Darmožrouti...

Aktualizováno: 2021-05-10 16:59
Publikováno: 2021-05-10 16:59

1. KDE JE TEXT PUBLIKOVÁN

Kostru řetězáku tvoří seznam 139 položek souvisejících s romskou problematikou.

S názorově vyhraněným komentářem je opublikován například na těchto stránkách:

https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Okamura-Je-to-tak-jednoduche-Co-myslite-371810

https://cs-cz.facebook.com/parlamentnilisty.cz/posts/902083776503182/

http://www.charvat-ub.cz/obr/prispevky/cikani-okamura.pdf

http://www.ceskenarodnilisty.cz/clanky/Tajny-seznam-171130.htm

Dále se šíří jen jako seznam v dalších článcích, např. zde:

http://www.rukojmi.cz/clanky/kultura/3580-o-zverstvu

https://ceskezlatniky.estranky.cz/clanky/statni-dotace-neziskovym-organizycim/

Nejčastěji se objevuje jako názor uživatelů v diskusních fórech, např. zde:

https://moravskoslezsky.denik.cz/diskuse/v-ostrave-se-na-protiromske-demonstraci-seslo-vic-nez-300-lidi.html

https://www.mrk.cz/diskuse.php?id=733241&page=1088

https://www.csfd.cz/diskuze/643917-imigranti/strana-399/

https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/skolstvi/diskriminujete-romy-ve-skolach-bouri-nevladni-organizace_324110_diskuze.html

2. AUTOR TEXTU

V řetězáku sám sebe označuje jako "NAŠE REDAKCE".

3. PŮVODNÍ ZDROJ

Text přiznaně vychází z blogového postu Tomia Okamury s názvem '"Nekoneční" Romové' ze dne 24. 02. 2015.

Viz. https://okamura.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=450507

Text pozměňuje původní Okamurův post vynecháním určitých pasáží, opakováním a zdůrazňováním frází a slov, přidávání dalších (nepravdivých) informací.

Sám Okamura ve svém postu zjevně kopíruje seznam z blogu Břetislava Olšera (šéfredaktor konspiračního webu Rukojmi.cz) z roku 2013 (napovídají tomu stejné typografické chyby):

https://olser.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=352116, s datem uveřejnění 16. 07. 2013.

4. FACTCHECKING TEXTU

4.1 ROZBOR ÚVODNÍHO TEXTU

4.1.1 Výrok z textu:

Je to pěkný výčet různých komisí, výborů, center, sdružení, atd., atd., ale kde většina z nich sídlí, pod čí křídla se schovávají ????    To odhalit - teprve pak by to byla bomba. Kdo to ví, kdo mi to odpoví?    
VÍŠ NĚCO O SDRUŽENI POD č.11 ???  _Já o něm slyším poprvé.._ 

Rozbor výroku:

První věta textu mylně navozuje představu o seznamu: vyjmenováním vybraných označení (komise, výbory, centra, sdružení) čtenář očekává, že se bude jednat o fyzické instituce v ČR. Již sama tato označení mohou vyvolávat negativní konotace (mnohost, nepotřebnost). Otázka v první větě navozuje pocit, že seznam je určen jen privilegovaným, že je tajný, a spravován někým shora.

4.1.2 Výrok z textu:

TOMIO OKAMURA ZVEŘEJNIL TÉMĚŘ NEKONEČNÝ A HLAVNĚ – NEVEŘEJNÝ SEZNAM VŠECH – DOSUD PODPOROVANÝCH INSTITUCÍ, SDRUŽENÍ, NADACÍ, SVAZŮ, INICIATIV, DRAHÝCH KONCEPCÍ A STRATEGIÍ, KTERÉ V SOUČASNOSTI MAJÍ ŘEŠIT ROMSKOU INTEGRACI. (CO TO STOJÍ PENĚZ!!!).      A JAK NAPSAL TOMIO: „K TĚMTO NÁKLADŮM SI PŘIPOČTĚTE DÁVKY, PODPORU BYDLENÍ, ZNIČENÉ BYTY, DLUHY NA ODPADECH, VODĚ, ENERGIÍCH, ZPLUNDROVANÉ ČÁSTI MĚST A KRIMINALITU“. 
TENTO ZVEŘEJNĚNÝ TAJNÝ SEZNAM SE NESMĚL DOSTAT NA VEŘEJNOST A NAŠE REDAKCE SE ROZHODLA, JAKO JEDINÁ V ČR, JEJ ZVEŘEJNIT.

Rozbor výroku:

Seznam je od roku 2013 umístěn na veřejném blogu iDNES Břetislava Olšera a od roku 2015 na blogu Tomia Okamury tamtéž. Nelze tedy říct, že je tajný. Většinu položek lze dohledat. Co se týká organizací zabývajících se romskou menšinou, ty aktuálně působící (od roku 2013 velká většina z nich již neexistuje) lze nalézt na webu

http://romove.radio.cz/cz/clanek/19365

Text se snaží navodit dojem, že každá položka v seznamu stojí obrovské peníze z kapes českých daňových poplatníků.

4.1.3 Výrok z textu:

PŘEJEME PŘÍJEMNÉ POČTENÍ A HLAVNĚ ZAMYŠLENÍ, NA CO VYNAKLÁDÁ SOUČASNÝ REŽIM NAŠE DANĚ, PŘITOM NA NEMOCNÉ DĚTI MUSÍME DĚLAT CELONÁRODNÍ SBÍRKY, A NEBO SBÍRAT VÍČKA OD PET LAHVÍ.A KDYŽ SE MAJÍ VALORIZOVAT DŮCHODY, NEBO SE SENIORŮM JEDNORÁZOVĚ PŘIDÁ POUHÝCH 5000 KČ, TAK NÁM NEPŘÁTELSKÉ PARTAJE CHROCHTAJÍ O TZV. NESYSTÉMOVÉM OPATŘENÍ.......POKRYTCI....    
A ZDE JE TEN SEZNAM SPOLKŮ, DO KTERÝCH TEČOU PROUDEM PENÍZE ZE STÁTNÍ POKLADNY. CO NA TO ASI ŘÍKÁ ŠILEROVÁ???

Rozbor výroku:

Text zmiňuje příspěvek státu 5000 Kč od současné vlády (politické subjekty ANO, ČSSD, podpora KSČM) v listopadu 2020 jako kompenzace seniorům. Vymezuje se proti „nepřátelským partajím“, což dle logiky textu jsou opoziční strany současné vlády (ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09, STAN).

4.1.4 Výrok z textu:

JE VÁM Z TOHO TAKÉ NA BLITÍ?  A TAK SE PTÁME. JDE OPRAVDU O POMOC POTŘEBNÝM, NEBO O „DOLCE VITA“.(SLADKÝ ŽIVOT) BAFUŇÁŘŮ – TĚCHTO SPOLKŮ PŘISÁTÝCH NA CECÍK STÁTNÍCH = NAŠICH PENĚZ??? PAK MÁ BÝT NA DŮCHODY, NA ŠKOLSTVÍ, NA NEMOCNICE ATD.  POSÍLEJTE ZNÁMÝM A KAMARÁDŮM!!!!  TAK TO JE SODA! ... SODA! ...

Rozbor výroku:

Potřetí je zdůrazněno, že se jednalo o SPOLKY a STÁTNÍ peníze, podpořené adjektivem NAŠE.

4.2 ROZBOR SEZNAMU POLOŽEK

Seznam byl zřejmě aktuální v roce 2013, mnohé položky ze seznamu proto již neexistují. U mnohých také není jasné, co jimi autor míní, spojují se tu české a zahraniční instituce, programové názvy, nerealizované pracovní návrhy, marketingové značky apod. Níže následuje jejich systematické utřídění.

4.2.1 Položky související s Radou vlády

Seznam uvádí jedinou českou státní instituci (Radu vlády pro záležitosti romské menšiny, dále „Rady“) a do seznamu připočítává všechny její podorgány a výbory. Mezi položkami uvádí také dokumenty, zprávy a návrhy. Objevují se i překlepy vzniklé zřejmě při opisu domnělé instituce z vládních dokumentů.

Součástí

• Rady vlády pro záležitosti romské menšiny

je

• Oddělení kanceláře Rady vlády ČR pro záležitosti romské menšiny

• Sekretariát Rady vlády ČR pro záležitosti romské menšiny.

Dále jsou v seznamu užší uskupení této Rady – výbory, jejichž členové jsou vybíráni z řad pracovníků Rady, jedná se tedy pouze o užší sbor stejného orgánu, nejedná se o novou systémovou jednotku:

• Výbor pro spolupráci se samosprávami

• Výbor pro Evropskou Platformu a Dekádu romské inkluze

• Monitorovací výbor pro činnost Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách

Dále jsou uvedeny dotační programy, které Úřad vlády realizoval:

• Prevence sociálního vyloučení a komunitní práce

• Podpora terénní práce

• Podpora koordinátorů pro romské záležitosti

Všechny tyto položky nejsou v seznamu nijak hierarchicky zařazeny a pouhým jejich vyjmenováním se seznam pouze mylně prodlužuje.

4.2.2 Položky mezinárodních organizací

V další části seznamu jsou instituce, které nejsou české, Česko v nich pouze participuje účastí svého zástupce. Nejsou financovány výhradně ze státní pokladny ČR a nejsou zřizované českou vládou. Peníze na jejich financování jdou ve většině z dotačních programů EU.

• Platforma pro začleňování Romů

Řídí ji Evropská komise, nejedná se o formální subjekt, ale o proces, který řídí jeho účastníci.

• EU Roma Network

Síť nadnárodní spolupráce, pod vedením španělského řídícího orgánu ESF síť sdružuje veřejné orgány z 15 členských států EU, financováno z evropských ESI fondů pro programové období 2014–2020.

• Výbor expertů pro romské záležitosti při Radě Evropy

Součástí Rady Evropy, správný název zní Ad hoc výbor odborníků pro otázky Romů a kočovníků (CAHROM). ČR v něm má jednu členku a dva náhradníky.

• Evropské centrum pro prevenci a kontrolu přenosných nemocí mezi Romy

Název je zřejmě zkomolen, existuje jen Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) sídlem ve Stockholmu (Švédsko). Nesprávný název vznikl zřejmě opisem z tohoto textu:

https://www.vlada.cz/assets/ppov/zalezitosti-romske-komunity/aktuality/krp_vyrocka_2011.pdf

• Akční plán pro Romy a Sinty

Jedná se o mezinárodní aktivitu Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), organizace zahrnuje 57 účastnických států.

• Dekáda romské inkluze 2005-2015
• Akční plán Dekády romské inkluze 2005-2015

Dekáda romské inkluze byla mezinárodní iniciativou dvanácti států v letech 2005–2015. Dekáda nebyla novou institucí, nepřinášela další byrokracii ani nové finanční prostředky, umožňovala jednotlivým státům především výměnu dobrých zkušeností. Ve stejném roce přijala vláda Národní akční plán, který určoval směr, jímž se Dekáda v České republice řídila.

• Evropský školící program pro romské mediátory

Evropský výcvikový program pro mediátory je spravován Radou Evropy ve spolupráci s Evropskou komisí. Spadá k programům zaměřeným na řešení romské problematiky napříč Evropou.

• Středoevropská romská strategie v rámci Visegrádské čtyřky04001 Podpora koordinátorů romských poradců.

Dotační program Úřadu vlády ČR Podpora koordinátorů romských poradců (od roku 2012 vyhlašovaný pod názvem Podpora koordinátorů pro romské záležitosti).

4.2.3 Položky financované národními zdroji a projekty spolufinancované z evropských fondů

Dále seznam obsahuje dvě položky financované prostředky evropských fondů v kombinaci s národními zdroji:

• Prevence sociálního vyloučení a komunitní práce

Projekt „Podpora komunitní práce v MSK II“, reg. číslo CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_007/0010387, je spolufinancován z prostředků ESF v rámci Operačního programu Zaměstnanost a státního rozpočtu.

Ryze český projekt je v seznamu pouze jeden:

• Monitoring situace romských komunit v ČR

V roce 2009 podpořil Úřad vlády ČR realizaci výzkumného projektu „Dlouhodobý monitoring situace romských lokalit – české lokality“

4.2.4 Vládní dokumenty

Dále seznam obsahuje názvy vládních dokumentů, z nichž některé existovaly pouze ve formě návrhu, následně nikdy nebyly schváleny.

• Koncepce romské integrace na období 2010-2013

Jedná se o strategický dokument, který vláda schválila dne 21. 12. 2009.

• Koncepce romské integrace na období 2014-2017

V tomto dotačním období tato koncepce již neexistuje, nesprávně uvedeno.

• Zpráva o stavu romské menšiny v ČR

Jedná se o zprávu, dne 14. října 2019 schválila vláda usnesením vlády č. 738 Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2018

4.2.5 Nesprávně uvedené položky

Dále seznam obsahuje i položky, které vznikly většinou nesprávným opisem z jiného dokumentu či pojmovým nepochopením:

• Strategie podpory sociálně vyloučených romských komunit při sčítání lidu, domů a bytů v roce 2011

Není to strategie ve smyslu strategie evropských dotací. Jedná se pouze o určení spolupráce Rady vlády s Českým statistickým úřadem na podpoře při sčítání lidu, domů a bytů 2011. Viz. https://www.vlada.cz/cz/ppov/zalezitosti-romske-komunity/dokumenty/podpora-romske-mensiny-v-prubehu-scitani-lidu--domu-a-bytu-2011-81150/

• Ethnic Friendly zaměstnavatel

Jedná se o ochrannou známku, což je právní nástroj ochrany značky, pomocí které firmy identifikují samy sebe. Nejde o žádné uskupení ani dokument. Značka Ethnic Friendly zaměstnavatel umožňuje ocenění zaměstnavatelů.

• Deklarace o narůstajícím anticiganismu a rasistických útocích proti Romům v Evropě

Jedná se o název návrhu k projednání 2. schůze Ad hoc výboru odborníků o romských otázkách (CAHROM), nikoli o deklaraci, viz. Appendix 3 tohoto zasedání ze 22.–25. 11 2011 v Istanbulu, Turecko https://rm.coe.int/1680089398

• Podpora romských poradců pro obce s rozšířenou působností

Nelze dohledat, žádný takový program neexistuje, zmiňuje se pouze jako koncept zde: https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/roma_czech_republic_strategy2_cs.pdf

4.2.6 Položky, které nelze dohledat:

• Komise pro vybudování Památníku romského holocaustu

Komise zřejmě existovala před rokem 2015, nyní již mezi poradními orgány MŠMT není.

• Národní demokratický institut pro vedoucí národních romských agentur

Nelze dohledat.

• Materiální a sociální revitalizace sociálně vyloučených lokalit

Nelze dohledat, co je tím myšleno.

4.2.7 Spolky

Ve druhé části seznamu jsou uvedeny spolky (od části začínající položkou MARE ČHAVE - ASOCIACE ROMSKÝCH OBČANSKÝCH INICIATIV, což je chybné označení spolku AMARE ČHAVE - Asociace Rómských občanských iniciativ), zabývajících se romskou menšinou, mnohé z nich již neexistují.

Je nutné uvést, že spolky jsou z hospodářského hlediska založeny na principu samofinancování. Spolek může finanční zdroje získat od třetích osob, vybrat od členů spolku nebo mít výnosy plynoucí z hospodářské činnosti spolku. Mezi finanční prostředky získané od jiných subjektů lze zařadit dary, sponzorské příspěvky anebo prostředky získané z veřejných prostředků formou dotací.

Spolky mohou získat po splnění daných podmínek dotace z národních finančních zdrojů v kombinaci s ESI fondy (pro Strategii romské integrace je relevantní tematický cíl 9 – Podpora sociálního začleňování a boj proti chudobě a diskriminaci. Na tento tematický cíl bylo dle orientačního vyčíslení vyčleněno 2 658 056 235 EUR).

Spolky uvedené v této části seznamu nelze tedy zařadit na seznam položek, které jsou primárně financovány ze státní pokladny.

5. ZÁVĚR

Seznam, který text přináší není v žádném případě tajný, téměř všechny položky jde dohledat, pouze možná příliš zastaralý (u několik položek se dohledat nepodařilo).

Seznam je mylně uvozen označením položek za komise, výbory, centra a sdružení a je nepravdivě uvedeno, že jsou financovány z kapes českých daňových poplatníků.

V seznamu je nachází pouze jediná česká státní instituce Rada vlády (mylně rozdělená na devět dalších položek), dále instituce mezinárodní (nečeské) nebo financované z evropských fondů, dále seznam obsahuje názvy dokumentů (z nichž některé nikdy nebyly platné), špatně interpretované názvy a tři položky, které nelze dohledat. Za instituci financovanou z peněz českých daňových poplatníků lze označit pouze Radu vlády.

Spolky ve druhé části seznamu nejsou financovány ze státní pokladny.


Relevantní e-maily
8178 Darmožrouti... 2021-02-01 10:29:58