Ukázat Factcheck
Nelžete našim potomkům!!!
Dez 9190
Tvrzení:
„Vězte, že by se v Evropě neukázala ani jednaamerická noha kdyby Sovětský svaz neobrátil válku. Amerika přišla jen z vypočítavosti přišla jen aby si urvala něco z válečné kořisti. Fakta, které ta pyšná Evropa zamlčuje a tak arogantně ignoruje. Amerika vstoupila do války 7.12.1941 Sovětský svaz 22.6.1941 Amerika měla 418000 obětí. Z toho většina v jejich vlastní válce v Pacifiku. Sovětský svaz měl 23 200 000 obětí !!! Při osvobození sebe a Evropy. Průměrně zahynulo za každý den války 335 Američanů. Sovětů zahynulo průměrně za každý jeden den války 16 384 To jsou fakta!!! Proto jen tupý ignorant jde slavit den osvobození s americkou vlajkou!!! Jen tupý ignorant nechce přijmout fakt že nebýt toho tolik špiněného Sovětského svazu nebýt Rudé armády dnes by tu možná nikdo z nás nebyl.“
Fakta:
Předně nesedí datum vstupu SSSR do války. Sovětský svaz do ní vstoupil již v září 1939 a to de facto po boku nacistického Německa, nikoli proti němu.
Dne 24. srpna 1939 byl jako smlouva na deset let podepsán Německo-sovětský pakt o neútočení, který je nazýván také pakt Ribbentrop-Molotov. Pakt zaručil německou a sovětskou neutralitu ve vojenském konfliktu s Polskem a západními mocnostmi. Ke smlouvě byl připojen tajný protokol, který by „v případě územně-politické transformace“ umožnil Sovětskému svazu znovu získat území, které Rusko ztratilo během první světové války. Smlouva prohlásila východní Polsko, Finsko, Estonsko a Lotyšsko za sovětskou sféru zájmu, západní Polsko a Litvu německou. K paktu patřila i hospodářská dohoda, podle které měl Sovětský svaz dodávat potraviny a suroviny (ropu a vzácné rudy) a Německo na oplátku SSSR průmyslové výrobky a černé uhlí. Sovětský svaz navíc umožnil Německu používat přístavy v Arktidě, Černém moři a Tichém oceánu. Čilá ekonomická spolupráce mezi SSSR a Německem probíhala v době, kdy Velká Británie bojovala ve válce o přežití. Do Polska vpadlo Německo 1. září 1939 a SSSR z druhé strany o 17 dní později.
(https://www.fronta.cz/dokument/sovetsko-nemecky-pakt-o-neutoceni)
Katyňský masakr nebo Katyňský zločin (polsky Zbrodnia katyńska) je označení pro povraždění polských válečných i civilních zajatců vězněných v sovětských koncentračních táborech a táborech pro válečné zajatce, které provedla na obsazené části Polska sovětská NKVD v roce 1940. Povražděno bylo přibližně 22 000 mužů – zejména důstojníků a příslušníků inteligence. Z toho je zřejmé, o jaký druh „osvobození“ se jednalo.
(viz třeba zde: https://zahranicni.ihned.cz/c1-42406950-katyn-symbol-genocidy-valecnych-zlocinu-i-mistrne-propagandy)
Sovětský svaz by měl ve válce přinejmenším velké potíže bez americké pomoci. Kdyby Německo porazilo Sovětský svaz, nejvýznamnější fronta v Evropě by padla. Americký prezident F. D. Roosevelt věřil, že pokud budou Sověti poraženi, Spojenci s mnohem větší pravděpodobností prohrají. Roosevelt dospěl k závěru, že Spojené státy potřebují pomoci Sovětům v boji proti Němcům. Sovětský velvyslanec Maxim Litvinov významně přispěl k dohodě o půjčce a pronájmu (Lend-Lease) z roku 1941.
Na jejím základě Spojené státy dodaly do Sovětského svazu od 1. října 1941 do 31. května 1945: 427 284 nákladních automobilů, 13 303 bojových vozidel, 35 170 motocyklů, 2 328 výzbrojních vozidel, 2 670 371 tun ropných produktů (benzin a olej) nebo 57,8 procent vysokooktanového leteckého paliva, (Weeks, Albert L. (2004), 4 478 116 tun potravin (masové konzervy, cukr, mouka, sůl atd.), 1 911 parních lokomotiv, 66 dieselových lokomotiv, 9 920 plochých automobilů, 120 automobilů, 120 strojů, 1,35 vozů. Poskytnutá munice (střelivo, dělostřelecké granáty, miny, různé výbušniny) představovala 53 procent celkové domácí spotřeby.
("Russia's Life-Saver: Lend-Lease Aid to the U.S.S.R. in World War II, Lanham, Maryland: Lexington Books )
Jedním z prvků typických pro mnohé byl závod na výrobu pneumatik, který byl fyzicky vyzvednut z River Rouge Plant společnosti Ford a převezen do SSSR. Finanční hodnota dodávek a služeb z roku 1947 činila asi jedenáct miliard dolarů.
(Deane, John R. 1947. The Strange Alliance, The Story of Our Efforts at Wartime Co-operation with Russia. The Viking Press.)
USA dodaly také 11 400 letadel, mezi nimi 4 719 stíhaček Bell P-39 Airacobra.
Ruský historik Boris V. Sokolov píše: „Celkově lze dojít k následujícímu závěru: bez těchto západních zásilek v rámci Lend-Lease by Sovětský svaz nejenže nebyl schopen vyhrát Velkou vlasteneckou válku, ale nebyl by ani schopen postavit se německým okupantům, protože by sám nemohl vyrábět dostatečné množství zbraní a vojenského vybavení nebo dostatečné zásoby paliva a munice.“
Ohromné počty obětí na životech občanů SSSR – civilistů i vojáků – jsou nepopiratelné. Mnoho těchto obětí jde ovšem na vrub také způsobu vedení války ze sovětské strany, kdy J. V. Stalin nepřipouštěl ani taktický ústup a k mnoha obětem došlo zbytečně. Stalin také na konci 30. let zdecimoval sovětské důstojnictvo v nesmyslných procesech s údajnými zrádci a je zjevné, že Rudá armáda nebyla připravena až do samého německého vpádu na vedení obranné války na vlastním území. Po válce se Spojené státy podílely na obnově Evropy v rámci Marshallova plánu, zatímco v části Evropy obsazené SSSR a přičleněné do jeho vlivu se nic takového nedělo. Československu například přijetí tohoto plánu Stalin vyloženě zakázal. Porovnání životní úrovně v západní a východní Evropě celkem zřejmě ukazuje, jaký byl rozdíl mezi osvobozením západními spojenci a Rudou armádou.